Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Reb’i b. Abdullah, kendisine anlatan birinden, o Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Kim âlimler karşısında böbürlenmek veya akılsızlarla tartışmaya girip onlara üstünlük sağlamak ya da insanların ilgisini üzerine çekmek için ilim öğrenmeye çalışırsa, cehennemdeki oturağına şimdiden hazırlansın. Çünkü liderlik; ancak ona ehil olanlara yaraşır.”
Hafs b. Giyas, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivâyet eder:
İmam buyurdu ki: “Ey Hafs! Allah, âlimin bir tek günahını bağışlayıncaya kadar, cahilin yetmiş günahını bağışlar.”
Aynı rivayet zinciriyle şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) dedi ki: “Meryem oğlu İsa -Peygamberimize, Âli’ne ve ona selâm olsun- şöyle dedi: Kötü âlimlerin vay haline! Cehennem ateşi nasıl da yüzlerini yalar.”
Cemil b. Derrac şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah’ın (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum:
“Can buraya dayanınca -eliyle boğazını göstererek- artık âlimin (öleceğini bilenin) tevbesi kabul olmaz.” İmam sonra şu ayeti okudu: “Allah’ın kabul edeceği tevbe, ancak bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tevbe edenlerin tevbesidir.” (Nisa, 17).
Ebu Basir, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm), “Onlar ve azgınlar oraya tepetaklak atılırlar” (Şuarâ, 94-95) âyetiyle ilgili olarak şu açıklamayı rivayet eder:
“Bunlar dilleriyle adaletten söz eden fakat davranışlarıyla aksini yapan kimselerdir.”
Hafs b. el-Behterî, merfu olarak rivayet eder ki:
Emirü’l-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle derdi: “Ruhlarınızı hikmetin göz kamaştırıcı güzellikleriyle dinlendirin; çünkü bedenlerin yorulması gibi ruhlar da yorulur.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah Ca’fer Sadık’ın (aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum: “Emirü’l-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle derdi: “Ey ilim öğrenmek isteyen öğrenci! Hiç kuşkusuz ilmin birçok üstünlükleri vardır: İlmin başı tevazudur; ilmin gözü, kıskançlıktan arınmadır; kulağı, anlamadır; dili doğruluktur; koruyucusu araştırmadır; kalbi iyi niyettir; aklı varlıkları ve olguları tanımaktır; eli rahmettir; ayakları âlimleri ziyaret etmektir; himmeti esenliktir; hikmeti takvadır; kalıcılığı kurtuluştur; önderi sağlıktır; bineği vefadır; silâhı yumuşak sözdür; kılıcı hoşnutluktur; yayı yumuşaklıktır; ordusu âlimlerle konuşmaktır; malı edeptir; serveti günahlardan kaçınmaktır; azığı marufa uygun hareket etmektir; suyu uysallıktır; yol göstericisi hidayettir ve yoldaşı iyilerin sevgisidir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100