Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ali b. Hanzala şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini duydum:
“İnsanların konumlarını, yaptıkları rivayetlerin oranı (miktarı)na göre tanıyın.”
İbn Aişe el-Basrî merfu olarak şöyle rivayet eder:
Emirü’l-Mü'minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) bir hutbesinde şöyle dedi: “Ey insanlar! Biliniz ki, hakkında söylenen yalan bir sözden dolayı rahatsız olan kişi, akıllı değildir ve bir cahilin kendisini övmesinden hoşlanan kimse de hikmet sahibi değildir. İnsanlar yaptıkları iyiliklerle vardırlar. Her insan, yaptığı iyilik kadar değerlidir. İlmi meseleleri konuşun ki değeriniz açığa çıksın.”
Abdullah b. Süleyman şöyle rivayet eder:
Bir gün yanında Hasan el-Basrî'nin, “İlmi gizleyen kimselerin karınlarının kötü kokusu cehennemlikleri rahatsız eder” dediğini söyleyen Basralı Osman adında bir adam bulunduğu bir sırada İmam Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “O zaman Firavun hanedanına mensup olup imanını gizleyen mü'min kişinin de helak olması gerekir! Allah'ın, Nuh (aleyhisselâm)'ı gönderdiği günden bu yana ilim, hep gizlene gelmiştir. Hasan, ister sağa gitsin ister sola gitsin, ilmi bura (Ehl-i Beyt)ten başka bir yerde bulamaz.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Onlar ki, sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar”(Zümer, 18) ayetini sordum.
Buyurdu ki: “Burada hadis dinleyen ve dinlediği gibi ne fazla ne de eksik, olduğu gibi başkalarına aktaran kimse kastedilmiştir.”
Muhammed b. Müslim şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a dedim ki: “Senden hadis dinliyorum, sonra buna bazı sözleri ekliyor, bazılarını da çıkarıyorum.”
Buyurdu ki: “Eğer anlamı kastediyorsan, bunun bir sakıncası yoktur.”
Davud b. Ferkad'dan şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a dedim ki: “Sizden dinlediğim bir sözü aynı lafızlarla rivayet etmek istiyorum fakat aklıma gelmiyor.” Buyurdu ki: “Bilerek mi unutuyorsun?” 
Dedim ki: “Hayır.”
“Maksadın benim sözlerimin anlamını aktarmak mıdır?” dedi.
“Evet” dedim. 
Buyurdu ki: “Bunun bir sakıncası yoktur.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)'a dedim ki: “Bir hadisi sizden dinliyorum, babanızdan rivayet ediyorum veya babanızdan dinlemişim sizden rivayet ediyorum. Bunun bir sakıncası var mıdır?”
Buyurdu ki: “Fark etmez. Ancak babamdan rivayet edersen, benim daha çok hoşuma gider.” Sonra Ebu Abdullah (aleyhisselâm) Cemil'e şunları söyledi: “Benden dinlediklerini babamdan rivayet et.” (Usûl-i Kâfî’den)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100