Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Muhammed b. Hasan b. Ebu Halid Şeynule şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer-i Sani (Muhammed b. Ali b. Musa aleyhisselâm)’a sordum: “Sana kurban olayım! Üstadlarımız Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan ve Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan hadis rivayet etmişlerdir. Ancak sıkı bir takiye döneminden geçtikleri için bunları sakladılar ve rivayet etmediler. Onlar ölünce kitaplar bize ulaştı. Şimdi ne yapmamız gerekir?” 
Buyurdu ki: “Bunları anlatın; çünkü bunlar haktır.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Hahamlarını ve rahiplerini Allah’tan başka rabler edindiler” (Tevbe, 31) ayetini sordum.
Buyurdu ki: “Allah’a yemin ederim ki, hahamlar ve papazlar, Yahudileri ve Hıristiyanları kendilerine tapmaya davet etmediler. Eğer onları kendilerine tapmaya davet etselerdi, onların bu davetlerini kabul etmezlerdi; ancak onlar için haram olan şeyleri helâl ve helâl olan şeyleri de haram kıldılar. Dolayısıyla farkında olmadan onlara tapar oldular.”
Muhammed b. Ubeyde şöyle rivayet eder:
Ebu’l-Hasan (aleyhisselâm) bana şöyle dedi: “Ey Muhammed, siz mi daha çok önderinize uyuyorsunuz, Mürcie mezhebinin mensupları mı?”
Dedim ki: “Biz de önderimize uyuyoruz, onlar da önderlerine uyuyorlar.” Buyurdu ki: “Sana bunu sormadım.”
“Bundan daha iyi bir cevap bulamadım.”
Bunun üzerine Ebu’l-Hasan (aleyhisselâm) şöyle buyurdu: “Mürcie mezhebinin mensupları, itaati farz olmayan bir adam tayin ettiler ve ona uydular. Siz de bir adam tayin ettiniz ve ona itaat etmenin farz olduğunu savundunuz. Sonra da onu taklit etmediniz. Dolayısıyla onların önderlerini taklit edişleri, sizinkinden daha güçlüdür.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder: Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm), “Hahamlarını ve rahiplerini Allah’tan başka rabler edindiler” (Tevbe, 31) ayetiyle ilgili olarak şöyle buyurdu: “Allah’a yemin ederim ki, Yahudiler ve Hıristiyanlar, hahamlarına ve rahiplerine ne oruç tuttular, ne de namaz kıldılar. Sadece hahamlar ve papazlar, onlar için haramları helâl ve helâlleri de haram kıldılar. Onlar da buna uydular.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100