Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hüseyin b. Ebu’l-A’lâ şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm)’a bizim, “vasilere itaat etmek farz kılınmıştır.” şeklindeki görüşümüzü hatırlattım.
Buyurdu ki: “Evet, vasilere itaat etmek farzdır. Allah Azze ve Celle, onlar hakkında şöyle buyurmuştur: “Allah’a itaat edin, Resule ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin.” (Nisa, 59) Onlar Allah Azze ve Celle’nin şu ifadelerle işaret ettiği kimselerdir: “Sizin velîniz ancak Allah, Resulü ve iman edenlerdir...” (Mâide, 55)”
Muammer b. Hallad şöyle rivayet etmiştir:
Farisî bir adam Ebu’ Hasan (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a sordu: “Sana itaat etmek farz mıdır?”
- “Evet” dedi.
- “Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm)’a itaat etmek gibi mi?” dedi.
- “Evet” dedi.
Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm)’a sordum ki: “İmamlar, emir verme ve itaat edilme hususunda aynı düzeyde ve bir kişi konumunda mıdırlar?”
- “Evet” dedi.
Muhammed b. Zeyd et-Taberî şöyle rivayet etmiştir:
Horasan’da İmam Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’ın başına dikilmiştim. Yanında Haşim oğulları kabilesinden kimseler vardı. Bunlar arasında İshak b. Musa b. İsa el-Abbasî de yer alıyordu.
İmam Rıza buyurdu ki: “Ey İshak! Duyduğuma göre halk: “İnsanlar bizim kölelerimizdir.” iddiasında bulunduğumuzu söylüyorlarmış.
Hayır, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)’ye olan akrabalığımıza yemin ederim ki, böyle bir şey söylemedim. Atalarımdan böyle bir söz duymadım. Hiç kimseden de atalarımın böyle bir söz söylediklerini duymadım. Fakat şunu söylüyorum:
“İnsanlar itaat hususunda bizim kölelerimiz, dinde bizim mevâlimiz konumundadırlar.” Burada bulunanlar, bulunmayanlara bu sözümü aktarsın.”
Ebu Seleme şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Biz, Allah’ın itaatimizi farz kıldığı kimseleriz. İnsanların bizi tanımaktan başka çareleri yoktur. İnsanlar bizi tanımamış olmakla mazur kabul edilmezler. Bizi tanıyan mü’mindir, bizi inkâr eden kâfirdir. Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah’ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır. Eğer bu sapıklığı üzere ölürse, Allah onun hakkında dilediği gibi hareket eder.”
Muhammed b. Fudayl şöyle rivayet etmiştir:
İmam (aleyhisselâm)’a, insanı en çok Allah’a yaklaştıran en üstün ibadetin ne olduğunu sordum.
Buyurdu ki: “İnsanı en çok Allah’a yaklaştıran en üstün ibadet, Allah’a, Resulüne ve Emir sahipleri (imamlara)’ne itaat etmektir.”
Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm) dedi ki: “Bizi sevmek iman; bizden nefret etmekse küfürdür.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100