Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Abdurrahman b. Kesir şöyle rivayet etmiştir: Ebu Abdullah (Ca’fer Sadıkaleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Bizler, Allah tarafından görevlendirilen emir sahipleri (imam, halife), O’nun ilminin bekçileri ve Allah’ın vahyinin içinde yer aldığı heybeyiz.”
Sevre b. Kuleyb şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bakır aleyhisselâm) bana dedi ki: “Allah’a yemin ederim ki, bizler Allah’ın göklerindeki ve arzındaki bekçileriyiz. Altın ve gümüşü korumak için değil kuşkusuz. Bizler Allah’ın ilminin bekçileriyiz.”
Sedir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’a dedim ki: Sana kurban olayım. Siz Ehl–i Beyt’in görevi nedir?
Buyurdu ki: “Biz, Allah’ın ilminin bekçileri, Allah’ın vahyinin mütercimleri, göğün altında ve yerin üstünde yaşayanlara sunulmuş Allah’ın kesin hüccetleriyiz.”
Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) dedi ki: “Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyurdu: “Senin ümmetinden bedbaht olanların Ali’nin ve senden sonraki vasilerin velayetini terk etmeleri nedeniyle, onların aleyhindeki kanıtım tam anlamıyla gerçekleşmiştir. Çünkü Ali ve diğer vasilerde, senin ve senden önceki peygamberlerin sünneti bulunur. Onlar, senden sonra benim ilmimin bekçileridir.
Resûlullah buyurdu ki: “Andolsun ki, Cebrail, benden sonraki vasilerin adlarını ve babalarının adlarını bana bildirmiştir.”
Abdullah b. Ebu Ya’fur şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle dedi:
“Ey İbn Ebu Ya’fur! Hiç kuşkusuz Allah birdir, birliğinde tektir. Emrinde tek ve ortaksızdır. Allah bir halk yarattı ve onları bu iş (hilâfet, imamet) için seçti. İşte bu halk biziz. Ey İbn Ebu Ya’fur! Biz Allah’ın kulları üzerindeki hüccetleri, O’nun ilminin bekçileri ve önderlik misyonunun uygulayıcılarıyız.”
Ali b. Cafer, Ebu’l–Hasân Musa (aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet et­miştir:
«Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) dedi ki:
“Allah Azze ve Celle, bizi yarattı ve yaratılışımızı güzel kıldı. Bize şekil verdi ve şeklimizi güzel yaptı. Bizi göklerinin ve arzının bekçileri yaptı. Ağaçlar bizimle konuşur ve bizim aracılığımızla Allah Azze ve Celle’ye kulluk sunulur. Eğer biz örnek olmasaydık, Allah’a sahih anlamda bir kulluk sunulmayacaktı.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100