Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
El-Caferî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu’l-Hasân er-Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “İmamlar, Allah Azze ve Celle’nin arzındaki halifeleridir.”
Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “İmamlar, Allah Azze ve Celle’ye açılan kapılardır, bu kapılardan girilerek Allah’a varılır. Eğer imamlar olmasaydı, Allah Azze ve Celle bilinmeyecekti. Allah, Tebareke ve Teâlâ, onlar aracılığıyla kulları üzerindeki kanıtlarını tamamlar.”
Abdullah b. Sinan şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Allah, sizden iman edip iyi davranışlarda bulunanlara, kendilerinden öncekileri halife kıldığı gibi onları da yeryüzüne halife kılacağını vaad etti” (Nur, 55) âyetini sordum.                                                                                           
Buyurdu ki: “Burada kastedilenler imamlardır.”               
Ebu Halid el-Kabulî şöyle anlatmış:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a, “Allah’a ve Resulüne ve indirdiğimiz nura iman edin” (Teğabün, 8) âyetini sordum.
Buyurdu ki: “Ey Ebu Halid! Allah’ın nuru, kıyamete kadar Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin soyundan gelen imamlardır. Allah’a yemin ederim ki, onlar Allah’ın indirdiği nurdurlar. Allah’a yemin ederim ki, onlar Allah’ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. Allah’a yemin ederim ki ey Ebu Halid! Mü’minin kalbindeki imamın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır. Allah’a yemin ederim ki, onlar mü’minlerin kalplerini aydınlatırlar. Allah Azze ve Celle dilediği kimseleri de onların nurundan yoksun bırakır, böylece kalpleri karanlıklar içinde kalır. Allah’a yemin ederim ki, ey Ebu Halid! Bir kul bizi sevdiği ve bizi velî edindiği zaman mutlaka Allah onun kalbini arındırır. Kul bizimle ilgili samimi bir sevgiye sahip olup bizimle barışık olmadıkça Allah onun kalbini arındırmaz. Bizimle barışık olunca, Allah onu şiddetli hesaptan korur. Kıya­met gününün en büyük korkusundan emin kılar.”
Ali b. İbrahim kendi rivayet zinciriyle Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın, “Onlar, öyle kişilerdir ki ellerindeki Tevrat’ta ve İncil’de de yazılmış olarak bulacakları şeriat sahibi Ümmi Peygambere uyarlar ve onlara iyiliği emreder, kötülükten nehyeder onları ve temiz şeyleri onlara helal etmededir. Pis ve kötü şeyleri haram etmede. Sırtlarındaki ağır yükleri indirmededir, bağlandıkları zinciri kırmada... Artık ona inananlar, ona yardım edenler ve ona indirilen nura uyanlardır kurtulanlar”(A’raf, 157) âyetiyle ilgili olarak şöyle dediğini rivayet eder:
“Bu âyette geçen nurdan maksat, Emir’ül-Mü’minin Ali ve Ehl-i Beyt imamlarıdır (aleyhimusselâm).”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100