Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Büreyd el–İclî şöyle demiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a “Allah’a itaat edin, Resule ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin” (Nisa, 59) âyetini sordum.
Bana şu cevabı verdi: “‘Kendilerine kitaptan bir pay verilenleri görmüyor musun ki, puta ve tağuta inanıyor ve kâfirler hakkında, bunlar iman edenlerden daha doğru bir yoldadırlar, diyorlar’ (Nisa, 51). Bunlar sapıklık önderleri ve cehennem davetçileri hakkında, ‘Bunlar Muhammed’in Ehl–i Beyt’inden daha doğru bir yol üzeredirler’ diyorlar. ‘İşte onlar, Allah’ın lanet ettiği kimselerdir. Allah kime lanet ederse, onun için bir yardımcı bulamazsın. Yoksa onlar için mülkte bir pay mı vardır?’ (Nisa, 52–53). İmamet ve hilâfet hususunda bir yetkiye mi sahip kılınmışlardır?
‘Öyle olsaydı insanlara çekirdek filizi kadar bir şey bile vermezlerdi.’ (Nisa, 53). Burada geçen ‘insanlar’ ifadesinden maksat biziz. Allah biz Ehl–i Beyt’i kastediyor. ‘En–Nakir’ ise çekirdeğin içindeki filiz demektir.
‘Yoksa onlar, Allah’ın verdiği şeyler için insanlara hased mi duyuyorlar?’ (Nisa, 54). Allah’ın bize verdiği imamet makamından dolayı başkaları tarafından kıskanılan insanlar biziz, yoksa bütün insanlar değil.
‘Oysa İbrahim soyuna kitabı ve hikmeti verdik ve onlara büyük bir hükümranlık bahşettik.’ (Nisa, 54). Allah, onları resuller, nebiler ve imamlar kıldığını belirtiyor. İbrahim’in (a.s.) soyu için bu yetkiyi tanıdıkları halde, nasıl oluyor da Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin soyu söz konusu olduğunda inkâr ediyorlar?
‘Onlardan bir kısmı inandı, kimi de ondan yüz çevirdi; onlara kavurucu bir ateş olarak cehennem yeter. Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar. Allah, daima üstün ve hâkimdir.’ (Nisa, 55–56).”
Ebu Sabbah şöyle rivayet etmiştir: Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Yoksa onlar, Allah’ın verdiği şeyler için insanlara hased mi duyuyorlar?” (Nisa, 54) âyetini sordum.
Buyurdu ki: “Ey Ebu Sabbah! Allah’a yemin ederim ki, bizler, hased edilen insanlarız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100