Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Büreyd el-İclî, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan, “İbrahim soyuna kitabı ve hikmeti verdik ve onlara büyük bir mülk de verdik” (Nisa, 54) âyetiyle ilgili olarak şöyle rivayet etmiştir:
“Allah onlardan resuller, nebiler ve imamlar göndermiştir. Ama şu insanlara ne oluyor ki, İbrahim (aleyhisselâm)’ın soyu için böyle bir özelliği kabul ediyorlar, buna karşılık Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin soyu söz konusu olunca inkâr ediyorlar.”
Dedim ki: “Onlara büyük bir mülk de verdik” ifadesinin anlamı nedir?
Bana şu karşılığı verdi: “Büyük mülk, imamlık yetkisini onlara vermesidir. Kim onlara itaat ederse, Allah’a itaat etmiş, kim de onlara isyan ederse, Allah’a isyan etmiş olur. İşte büyük mülk budur”
Davud el-Cessas anlattı:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “‘Daha nice alâmetler (yarattı). Onlar, yıldızlarla da yollarını doğrulturlar’ (Nahl, 16) âyetinde geçen yıldızdan maksat, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)’dir. Alâmetlerden maksat da imamlardır (selâm üzerlerine olsun).”
Esbat b. Salim şöyle rivayet etmiştir:
Bir gün, benim de hazır bulunduğum bir ortamda, Heysem, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a “Daha nice alâmetler yarattı. Onlar, yıldızlarla da yollarını doğrulturlar” (Nahl, 16) âyetiyle ilgili bir soru sordu.
İmam buyurdu ki: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) yıldızdır, alâmetler de imamlardır.”
el-Veşşa şöyle rivayet etmiştir:
İmam Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a, “Daha nice alâmetler yarattı. Onlar, yıldızlarla da yollarını doğrulturlar” (Nahl, 16) âyetinin anlamını sordum.
Buyurdu ki: “Biz Ehl-i Beyt İmamları alâmetiz, yıldız da Resûlullah’tır.”
Davud er-Rakkî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Bu âyetler ve uyarılar, inanmayan topluluğa fayda vermez” (Yûnus, 101) âyetinin anlamını sordum. Buyurdu ki: “Âyetlerden maksat, Ehl-i Beyt İmamlarıdır, uyarılar ise peygamberlerdir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100