Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Yunus b. Ya’kub, Ebu Cafer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan, “Bütün âyetlerimizi yalanladılar” (Kamer, 42) ayetiyle ilgili olarak şöyle rivayet etmiştir:
“Burada demek isteniyor ki, onlar bütün vasileri yalanladılar.”
Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a dedim ki: “Sana kurban olayım, ‘Birbirlerine neyi soruyorlar? Büyük haberi mi?’ (Nebe, 1–2) âyetlerinin tefsirini senden soruyorlar.”
Buyurdu ki: “Bu, bana kalmış bir şeydir. İstersem haber veririm, istersem haber vermem.”
Ardından şöyle dedi: “Fakat sana bu âyetlerin tefsirini haber vereceğim.” Dedim ki: “‘Birbirlerine neyi soruyorlar?’ (Nebe, 1) ifadesi ne anlama gelir?” 
Dedi ki: “Bu ifade, Emir’ül–müminin Ali b. Ebu Tâlib (a.s.) hakkındadır Emir’ül–müminin, ‘Allah Azze ve Celle’nin benden daha büyük bir âyeti yoktur. Allah’ın benden daha büyük haberi yoktur’ derdi.”
Büreyd b. Muaviye el–İclî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a Allah Azze ve Celle’nin, “Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olun” (Tevbe, 119) âyetinden sordum.
Buyurdu ki: “Burada Allah, ‘doğrular’ nitelemesiyle biz Ehl–i Beyt İmamlarını kastetmiştir.”
İbn Ebu Nasr şöyle rivayet etmiştir:
Ebu’l–Hasân er–Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a, “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olun” (Tevbe, 119) âyetinin anlamını sordum.
Buyurdu ki: “Doğrulardan maksat, İmamlardır. Ve onlara itaat ederek doğruluklarını gösterenlerdir.”
Sa’d b. Tarif şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) buyurdu ki: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) şöyle buyurmuştur: Nebilerin hayatına benzer bir hayat yaşamak, şehitlerin ölümüne benzer şekilde ölmek ve Rahman’ın diktiği, bahçelerle süslediği cennetlerde yaşamak isteyen, Ali’yi velî edinsin, ona uysun, onun dostunu dost edinsin ve ondan sonra gelen İmamlara uysun. Çünkü onlar Benim zürriyetimdirler, Benim yaratıldığım topraktan yaratılmışlardır. Allah’ım! Benim anlayışımı ve Benim ilmimi onlara bahşet. Ümmetimden onlara karşı çıkanlara yazıklar olsun! Allah’ım onları Benim şefaatime erdirme!”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100