Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Araplardan biri İmam Hüseyin (a.s.)’ın yanına gelerek şöyle dedi:
“Ey Peygamber’in oğlu! Ben birinin kan parası için kefil olmuştum ama onu ödemeye gücüm yok. Onu halkın en şereflisinden istesem daha iyi olur diye düşündüm; Hz. Peygamber’in ailesinden daha şerefli bir kimse ise aklıma gelmedi.”
İmam (a.s.) şöyle buyurdular: “Ey Arap kardeş! Ben senden üç soru soracağım, eğer birine cevap verir isen, borcunun üçte birini vereceğim; ikisine cevap verir isen borcunun üçte ikisini vereceğim, hepsine cevap verdiğin takdirde de bütün borçlarını ödeyeceğim.”
Arap adam; “Ey Peygamber’in oğlu! Senin gibi ilim ve şeref ehli bir kimse, benim gibi bedevi (göçebe cahil) bir Araptan soru sormak mı istiyor?” dedi.
İmam (a.s.): “Evet! Çünkü ceddim Resûlullah (s.a.a.)’in şöyle buyurduğunu duydum: İyilik ve ihsan, ilim ve bilgi miktarınca yapılmalıdır.”
Arap adam, İmam’ın bu sözüne karşı şöyle dedi: “Pekâlâ, buyurun ne isterseniz sorunuz; bilirsem cevap veririm, aksi takdirde sizden öğrenirim. Güç yalnızca Allah’tandır.”
İmam (a.s.): “Hangi amel, bütün amellerden üstündür?”
Arap: “Allah’a iman.”
İmam (a.s.): “Hangi şey insanın helak olmaktan kurtarır?”
Arap: “Allah’a güvenmek ve O’na tevekkül etmek.”
İmam (a.s.): “İnsanı süsleyen şey nedir?”
Arap: “Kendisiyle amel edilen ilim ve bilgi.”
İmam (a.s.): “İlimin dışında insanı süsleyen şey nedir?”
Arap: “Cömertlik ve mertlikle birlikte olan servet.”
İmam (a.s.): “Eğer o olmazsa nasıl?”
Arap: “Sabır ve tahammülle birlikte olan fakirlik.”
İmam (a.s.): “Ona sahip olmazsa nasıl?”
Arap: “Böyle bir durumda, gökten bir ateş gelsin o adamı yaksın. Çünkü o böyle bir azaba layıktır.”
İmam (a.s.) bu esnada güldü, içerisinde bin dinar altın olan bir keseyle taşı iki yüz dinar değerinde olan kendi yüzüğünü o adama vererek şöyle buyurdular: “Bu altın dinarları borç sahiplerine ver, bu yüzük ile de (onu satarak) geçim masraflarını karşıla.”
Arap adam onları alarak şu ayeti okudu: “Allah Teâla, risaletini nerede karar kılacağını daha iyi bilir.” (Bihar, c. 44, s. 196).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100