Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Sadık (a.s.)’dan şöyle nakledilmiştir:
Bir gün Resûlullah (s.a.a.) ashabına; “Hanginiz bütün günleri oruç tutuyorsunuz!” diye sordu. Selman; “Ben ya Resûlallah” dedi. Resûlullah (s.a.a.); “Hanginiz (her zaman için) geceyi ibadetle geçiriyorsunuz?” diye buyurdular. Selman; “Ben ya Resûlallah” dedi. Yine Resûlullah (s.a.a.); “Hanginiz Kur’ân’ı her gece hatmediyorsunuz?” diye sordular. Selman; “Ben ya Resûlallah” dedi. Ashabdan birisi (bu durumdan) rahatsız olup şöyle dedi: “Ya Resûlullah! Selman Fars ırkından olan birisidir, biz Kureyş toplumuna karşı övünmek istiyor. Siz; ‘Hanginiz bütün günleri oruç tutuyorsunuz?’ buyurdunuz, Selman ben dedi; oysaki o çoğu günler yemek yiyor. Siz; ‘Hanginiz geceyi ibadetle geçiriyorsunuz?’ buyurdunuz Selman ben dedi; oysaki o çoğu günleri yatıyor. Siz; ‘Hanginiz Kur’ân’ı her gün hatmediyorsunuz?’ buyurdunuz; Selman ben dedi; oysaki o günlerin çoğunu susmakla geçiriyor.”
Onun bu sözleri üzerine Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdular: “Vazgeç (sus) ey falan, ben size Hekim Lokman gibiyim (her sözümün bir hikmeti vardır). Onun kendisinden sorsan seni aydınlatır.”
Bunun üzerine o adam Hz. Selman’a şöyle dedi: “Ya Eba Abdullah! Sen bütün günleri oruçlu geçirdiğini mi sanıyorsun?” Selman; “Evet” dedi. O adam; “Ben senin çoğu günler yemek yediğini görüyorum” dedi. Selman cevabında şöyle dedi: “Ben her ay üç gün oruç tutuyorum. Allah Teâlâ buyurmuştur ki: ‘Kim bir iyilikle gelirse ona, yaptığının on misli mükâfat verilecektir.’ (En’am/160). Ben Şaban ayını Ramazan ayıyla birleştiriyorum. İşte bu Sevmu’d-Dehr (bütün günlerin orucu) manasıdır.”
Daha sonra o adam şöyle dedi: “Sen bütün geceyi ibadetle geçirdiğini mi sanıyorsun?” Selman; “Evet” dedi. O adam; “Oysa sen gecenin çoğunu uyuyorsun” dedi. Selman cevabında şöyle dedi: “Ben habibim Resûlullah (s.a.a.)’in şöyle buyurduklarını duydum: ‘Kim abdestli uyuyorsa, bütün geceyi ibadetle geçirmiş gibidir.’ Binaenaleyh ben daima abdestli uyuyorum.” Sonra o adam; “Sen her gün Kur’ân’ı hatmettiğini mi sanıyorsun?” dedi. Selman; “Evet” dedi. O adam; “Oysa sen günlerin çoğu vakitlerinde susuyorsun.” Selman cevabında şöyle dedi: “Ben habibim Resûlullah (s.a.a.)’den, Hz. Ali’ye şöyle buyurduklarını duydum: ‘Ya Ebe’l-Hasan! Senin misalin ümmetim arasında İhlas suresi gibidir. Kim onu bir defa okursa, Kur’ân’ın üçte birini okumuştur; kim onu iki defa okursa, Kur’ân’ın üçte ikisini okumuştur; kim onu üç defa okursa, Kur’ân’ı hatmetmiş gibidir. Ya Ali! Kim seni diliyle severse, imanının üçte biri kâmil olur. Kim seni dili ve kalbiyle severse, imanının üçte ikisi kâmil olur. Kim seni dili ve kalbiyle sever, eliyle de yardımda bulunursa, imanı tamamen kâmil olur. Ya Ali! Beni hak olarak meb’us kılan Allah’a and olsun ki, eğer yeryüzünün ehli seni gökyüzünün ehli gibi sevseydi, kesinlikle hiçbir kimse cehennem ateşiyle azap edilmezdi.’ Ben her gün İhlas suresini üç defe okuyorum.”
Bu esnada o adam, ağzı kenetlenmiş bir halde ayağa kalkarak çekip gitti. (Bihar, c. 22, s. 398).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100