Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Abdurrahman-i Selmi, İmam Hüseyin (a.s.)’ın evlatlarından birine Hamd suresini öğretti. Çocuk İmam (a.s.)’ın yanına geldiğinde, öğrenmiş olduğu sureyi babasına okudu. İmam (a.s.) buna karşılık bin dinar ve bin elbise ona bağışladı.
Bazıları İmam (a.s.)’ın bu bağışı hususunda bazı sözler söyleyince İmam (a.s) şöyle buyurdular:
“Abdurrahman’ın bağışı (çocuğa Hamd suresini öğretmesi) nerede, benim hediyem nerede?” (Yani onun bir sûre öğretmesi, benim verdiğim hediyeden daha üstündür).
Daha sonra bu şiiri okudular:
“Dünya sana bağışta bulunduğunda,
Elinden çıkmadan onu halka bağışla.
Zira ne bağış, dünya sana yöneldiğinde onu yok eder,
Ne de cimrilik, o yüz çevirdiğinde onu koruyabilir. (Bihar, c.44, s.191).
İmam Hüseyin (a.s.) Açısından Ölüm
Aşura günü İmam Hüseyin (a.s.)’la düşmanları arasında savaş şiddetlendiğinde, İmam (a.s.)’ın ashabından bazısı İmam’a baktıklarında, O’nu kendilerinden daha değişik bir şekilde gördüler. Çünkü onlar, savaş şiddetlendikçe, dostlarının parçalanmış bedenlerini ve kendi ölümlerinin yakınlaştığını gördüklerinden dolayı, renkleri değişip korku kalplerine çökmüştü. Ama İmam Hüseyin (a.s.) ve O’nun yakın yaranlarından olan birkaç kişi, tam onların aksine, baskı arttıkça ve şahadet zamanı yaklaştıkça yüzleri daha parlıyor, sükûnet ve huzurları daha da artıyordu.
Onlardan bazıları, İmam (a.s.)’ın bu olağanüstü ruh halini görünce birbirlerine şöyle dediler:
“İmam Hüseyin’e bakınız; ölüme kesinlikle itina etmiyor ve ondan asla korkmuyor.”
İmam Hüseyin (a.s.) onların sözlerini duyduğunda şöyle buyurdular:
“Ey büyük şahsiyetlerin evlatları! Sabırlı ve dayanıklı olun! Ölüm, ancak bir köprüdür; o sizi bu sıkıntı ve zorluktan geçirip (kurtarıp), geniş olan cennete ve daimi olan nimetlere götürmektedir. O halde hanginiz zindandan kurtulup köşke intikal etmeği sevmez! Ama ölüm, düşmanlarınız için onları köşkten çıkarıp zindana ve azaba ulaştıran bir köprüdür ancak. Babam, Resûlullah’tan (s.a.a.) naklen şöyle buyurdular: Dünya mü’minin zindanı, kâfirin ise cennetidir. Ölüm bunları (mü’minleri) cennete, kâfirleri ise cehenneme götüren bir köprüdür. Ne yalan duymuşum ne de yalan söylüyorum.” (Bihar, c.6, s.154; c.44, s.297).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100