Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Amr bin İkrime şöyle diyor:
İmam Sâdık (a.s.)’ın huzuruna vararak, “Beni rahatsız eden bir komşum vardır” dedim.
İmam Sâdık (a.s.), “Ona merhamet et” buyurdu.
Ben, “Allah ona merhamet etmesin” dedim.
İmam (a.s.), bu sözü duyar duymaz yüzünü benden çevirdiler.
İmam Sâdık (a.s.)’ı o hal üzerine terk etmek istemediğimden dolayı şöyle dedim: “Fedan olayım, komşum bana şöyle böyle yapıyor, beni rahatsız ediyor.”
İmam (a.s.) buyurdu ki: “Ona karşı düşmanlığını açıklayacak (sen de onu rahatsız edecek) olursan, ondan intikam alabileceğini mi zannediyorsun?”
Cevaben, “Evet, buna gücüm vardır” dedim.
İmam (a.s.) buyurdu ki: “Senin komşun, Allah’ın insanlara verdiği nimetinden dolayı onları kıskanıyor. Bir kimseye bir nimet (servet) verildiğini gördüğü vakit ailesi olursa, belasını onların başına getirir (onlara eziyet eder); ailesi olmadığında ise, belasını hizmetçisinin başına getirir (onlarla kavga eder); hizmetçisi olmadığında da geceleri uyuyamaz, gündüzleri de sinirli olur. Böyle insanlara karşı hastalara davranıldığı gibi davranılması gerekir; çünkü böyle insanlar hastadırlar.” (Biharü’l-Envar, c.74, s.152).
Hişam bin Hekem şöyle diyor:
Ebu Şakir Dîsani bana dedi ki: “Benim bir sorum var, onu sahibine (mevlan İmam Sâdık’a) sormama izin veriyor musun? Ben bu soruyu birçok âlime sormuşum ama onlar bana ikna edici bir cevap veremediler.”
Ona, “O soruyu bana söyler misin? Şayet ikna edici cevap verebilirim” dedim.
Ebu Şakir, “Ben bu soruyu İmam Ca’fer Sâdık (a.s.)’a sormak istiyorum” dedi.
Onun için İmam (a.s.)’dan izin aldım; o içeriye girdiğinde İmam (a.s.)’a, “Sana soru sormak için bana izin verir misin?” dedi.
İmam (a.s.), “İstediğin soruyu sorabilirsin” buyurdular.
Ebu Şakir, “Senin bir yaratıcının olduğuna dair delilin nedir?” dedi.
İmam (a.s.), “Ben iki haletten hariç değilim; ya kendim kendimi yaratmışım; bu durumda da iki şey söz konusu olabilir; ben kendimi yaratırken ya benim varlığım önceden varmış veya yokmuş. Eğer önceden vardıysa, o zaman onu yapmaya ihtiyacım yoktu. Ama eğer önceden yoktuysa, sen de biliyorsun ki, yokluk herhangi bir şeyi yaratamaz. Bu durumda üçüncü bir şey sabit olmaktadır; o da şudur ki, benim bir yaratıcım vardır, o da âlemlerin rabbi olan Allah’tır.”
Hişam diyor ki: Ebu Şakir hiçbir söz söylemeksizin kalkıp gitti.[ [60] - Bihar, C. 3, S. 50. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100