Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İshak şöyle diyor:
İmam Sâdık (a.s.)’ın huzurunda idim, Mualla bin Huneys de orada idi. Bu sırada Horasanlı bir adam gelerek şöyle dedi: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Param kaybolmuş, sizin yardımınız olmaksızın evime dönecek gücüm de yoktur.”
İmam (a.s.) sağa sola baktıktan sonra şöyle buyurdular: “Din kardeşinizin ne söylediğini duyuyor musunuz? İyilik, istenilmeden önce yapılan şeydir; istenildikten sonra verilen şey ise, sadece dökülen yüzsuyunun karşılığıdır. Resûlullah (s.a.a.), ‘Taneyi yaran, insanları yaratan ve Beni hak olarak peygamber gönderen Allah’a and olsun ki, dilencinin senden istemekle duyduğu üzüntü ve eziklik, senin ona yaptığın ihsan ve iyilikten daha fazladır’ buyurmuştur.”
İshak diyor ki: “Daha sonra beş bin dirhem toplayarak o adama verdiler.” (Bihar, c.96, s.147).
İmam Sâdık (a.s.) şöyle buyurmuştur:
“Dört kişinin duası kabul olmaz: 
1- Evinde oturarak, ‘Allah’ım, bana rızk ver’ diyen kimsenin duası. Allah-u Teâlâ böyle bir kimsenin cevabında şöyle buyurmaktadır: ‘Rızkın peşince gitmeyi sana emretmedim mi?’
2- Hanımı hakkında beddua eden kimsenin duası… Allah-u Teâlâ böyle bir kimseye şöyle buyurmaktadır: ‘Onun talâkını senin yetkinde bırakmadım mı?’
3- Kendi malını zayi ederek, ‘Allah’ım, bana rızk ver’ diyen kimsenin duası… Allah-u Teâlâ böyle bir kimsenin cevabında da şöyle buyurur: ‘İktisatlı olmayı ve malını ıslah etmeyi (kötü yerlerde kullanmamayı) sana emretmedim mi?’ Nitekim Kur’ân’da şöyle buyurmaktadır: ‘Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne de kısarlar; harcamaları ikisi arasında orta bir yol olur.’ (Furkan, 67).
4- Şahit ve senet olmaksızın başkasına bir mal vererek Allah’tan yardım dileyen kimsenin duası… Allah-u Teâlâ ona, ‘Borç verdiğinizde size, şahit tutun diye emretmedim mi?’ buyurur.” (Bihar, c.93, s.360).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100