Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Musa bin Ca’fer (a.s.)’ın evlatlarından biri genç yaşta dünyadan göçüyordu. İmam Kâzım (a.s.) oğlu Kasım’a, “Kalk kardeşinin başı ucunda Sâffat suresini sonuna kadar oku” buyurdular.
Kasım da Sâffat suresini okumaya başladı. “Yaratılış bakımından onlar mı daha zorlu, yoksa bizim yarattıklarımız mı?” (Sâffat/11) ayetine ulaştığında genç dünyadan göçtü. Kefenleme işlerinden sonra onu kabristana götürdüklerinde Ya’kub bin Cafer İmam Kâzım (a.s.)’a şöyle dedi: “Bir kimse ihzar (can çekişme) halinde olduğunda, onun başucunda Yasin suresini okuyorlar. Ama siz bize Sâffat suresinin okunmasını emrettiniz.”
İmam (a.s.) cevaben şöyle buyurdular: “Oğlum! Can çekişme halinde olan birinin başucunda bu sure okunursa, Allah–u Teâlâ onu çabuk rahatlatır (canını alır).” (Bihar, c.48, s.289).
Yasir şöyle diyor:
İmam Rıza (a.s.)’ın kardeşi Zeyd, Medine’de kıyam etti; bir grup kimselerin evini yaktı ve bazılarını da öldürdü. İşte bundan dolayı ona “Zeydu’n–Nar/Ateş Zeyd” diyorlardı. Halife Me’mun bazı kimseleri Medine’ye göndererek onu yakalatıp kendi yanına getirtti.
Me’mun, İmam Rıza (a.s.)’ın hatırı için onu bağışlayarak kardeşi İmam Rıza (a.s.)’ın yanına götürmelerini emretti.
Zeyd’i İmam Rıza (a.s.)’ın yanına götürdüklerinde İmam (a.s.) şöyle buyurdular: “Ey Zeyd! Kûfe cahillerinin, ‘Fâtıma (a.s.), iffet ve namusunu koruduğundan dolayı Allah onun zürriyetini (soyunu) cehennem ateşine haram kılmıştır’ diye söylemiş oldukları söz mü seni mağrur edip aldatmıştır? Bu söz, sadece İmam Hasan (a.s.)’la İmam Hüseyin (a.s.) hakkında geçerlidir.
Sen, Allah’a karşı isyan ettiğin halde, gece gündüz Allah’a itaat ve ibadet eden (baban) Musa bin Ca’fer (a.s.)’la (birlikte) cennete gideceğini mi zannediyorsun? Eğer durum böyle olursa o zaman sen Allah katında İmam Musa bin Ca’fer (a.s.)’dan daha üstünsün! (Çünkü baban zahmet çekerek cennete gitmiştir; oysa sen zahmetsiz cennete gitmişsin). Allah’a and olsun ki, Allah katındaki sevap, ancak O’na itaat etmekle elde edilir. Sen Allah’a isyan etmekle o sevaba ulaşabileceğini mi zannediyorsun? Ne de kötü düşünüyorsun!”
Zeyd, İmam Rıza (a.s.)’ın sözlerine karşı şöyle dedi: “Ben senin kardeşin ve babanın oğluyum.”
İmam (a.s.) buyurdu ki: “Sen Allah’a itaat ettiğin sürece benim kardeşimsin. Nuh (a.s) şöyle dedi: ‘Rabbim! Şüphesiz benim oğlum ailemdendir ve Senin vaadin de doğrusu haktır. Sen hâkimlerin hâkimisin.’ Rabbi de şöyle buyurdu: ‘Ey Nuh! Kesinlikle o senin ailenden değildir. Çünkü o, salih olmayan bir iş yapmıştır.’ (Hud, 45).
Böylece Allah–u Teâlâ onu, Allah’a karşı günah işlediğinden dolayı onun ehlinden (ailesinden) çıkarmıştır.” (Bihar, c.43, s.231, H.6; yine s.230, H.2; c.49, s.217–219, H.2–4).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100