Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Muhammed bin İclan şöyle diyor:
İmam Sâdık (a.s.)’ın huzurunda olduğum bir sırada biri Şii gelerek selam verdi. İmam (a.s.) o adama, “Din kardeşlerin nasıldır?” diye sordu. O adam cevaben, “Çok iyi ve temiz insanlardır” diyerek onları övüp methetti.
İmam (a.s.), “Zenginler fakirlerin ziyaretlerine gidiyorlar mı?”
Söz konusu şahıs, “Pek az.”
İmam (a.s.), “Zenginler fakirlerin halini sorarak onlara yardımda bulunuyorlar mı?”
Söz konusu şahıs, “Sen, bizim halkımız arasında çok nadir bulunan sıfat ve ahlaklardan soruyorsun” dedi.
İmam (a.s.), “O halde bunlar nasıl kendilerinin şia olduğunu zannediyorlar? Gerçek şia; fakirlerin hallerini soran, onlara maddi yardımda bulunan ve onları unutmayan kimselerdir.” (Bihar, c.74, s.353).
Bir gün İmam Musa bin Ca’fer (a.s.)’ı Bağdat’ta Harun’un görkemli saraylarından birine götürdüler. Kudret ve saltanat sarhoşu olan Harun, sarayı işaret ederek, “Bu saray kimindir?” diye sordu.
İmam Kâzım (a.s.) hiçbir şeye itina etmeksizin şöyle buyurdular: “Bu ev fâsıkların evidir.” Sonra şu ayeti okudular: “Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden engelleyeceğim. Onlar her ayeti görseler bile ona inanmazlar; dosdoğru yolu da görseler, onu yol olarak benimsemezler; azgınlık yolunu gördüklerinde ise, onu yol olarak benimserler. Bu, onların ayetlerimizi yalan saymaları ve onlardan gafil olmaları dolayısıyladır.” (A’raf/146).
Harun, İmam (a.s.)’ın cevabından rahatsız olarak, “Öyleyse gerçekte bu ev kimin evidir?” dedi.
İmam (a.s.) cevaben şöyle buyurdular: “Bu ev gerçekte taraftarlarımızındır ama şimdi diğerleri onu zorla almışlardır ve bu onlar için bir imtihan vesilesidir.”
Harun, “Eğer bu saray taraftarlarının ise, o zaman neden onun sahibi onu (bizden) almıyor?” dedi.
İmam (a.s.) cevaben: “Bu ev, bayındır bir halde asıl sahibinden alınmıştır, onun imar zamanı gelmedikçe onu geri almayacaktır” buyurdular. (Bihar, c.48, s.138). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100