Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Cabir-i Ensari şöyle diyor:
Allah’ın resulüne arz ettim ki: “Ali bin Ebi Talib’in şânı hakkında ne buyuruyorsun?”
Resûlullah (s.a.a.) buyurdular ki: “O benim canımdır.”
Arz ettim ki: “Hasan ve Hüseyin’in şanı hakkında ne buyuruyorsun?”
Buyurdular ki: “O ikisi benim ruhumdurlar ve onların anneleri Fâtıma Benim kızımdır. Kim onu incitirse, Beni incitmiştir; kim onu hoşnut ederse, Beni hoşnut etmiştir. Allah şahit olsun ki, Ben onlarla savaşanlarla savaş halindeyim, onlarla sulh edenlerle sulh içerisindeyim.
Ey Cabir! Dua edip de kabul olmasını istiyorsan, onların ismiyle Allah’ı çağır. Zira o isimler Allah katında en sevimli isimlerdir.” (Bihar, c.94, s.21).
Ensar’dan olan bir adam Resûlullah’ın (s.a.a.) huzuruna gelerek şöyle dedi: “Ya Resûlallah! Ben filan mahallede bir ev aldım. En yakın komşum öyle bir kimsedir ki, ne hayrı bekleniyor ve ne de şerrinden güvendeyim.”
Resûlullah (s.a.a.) Ali’ye (a.s.), Selman’a, Ebuzer’e ve dördüncü şahısın kim olduğunu unuttum, zannedersem o da Mikdad idi, buyurdular ki: “Gidin camiye ve yüksek sesle şöyle deyin: Komşusu şerrinden güvende olmayan kimsenin imanı yoktur.”
Onlar yüksek sesle üç defa bu sözü camide halka ilan ettiler. Daha sonra şöyle demelerini emretti: “Sağ, sol, ön ve arka taraftan kırk ev komşu sayılmaktadır.” Onlar da tekrar yüksek sesle bunu halka duyurdular. (Bihar, c.74, s.152).
Ensar’dan bir adam Resûlullah’ın (s.a.a.) yanına gelerek şöyle dedi: “Ya Resûlallah! Ben Sizden ayrı kalmaya tahammül edemiyorum. Eve gittiğimde Sizi hatırlayıp, Size olan aşırı sevgi ve alakadan dolayı mal mülkü terk edip Sizi yakından görmek için Sizin ziyaretinize geliyorum. Bu esnada kıyameti hatırlıyorum. Ya Resûlallah! Siz cennete gidip onun en yüksek derecesinde yer aldığınızda, ben o gün Sizin ayrılığınıza nasıl tahammül edebilirim?”
Ensari adamın sözlerinden az sonra bu ayet-i şerife nâzil oldu: “Allah’a ve Resûlüne itaat edenler, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberler, doğrular, şehitler ve salihlerle beraberdir. Ne iyi arkadaştır onlar.” (Nisa, 69).
Resûlullah (s.a.a.) o adamı çağırtıp nazil olan ayeti ona okuyarak onu müjdeledi. Yani, Hz. Peygamber’e (s.a.a.) gerçekten uyanlar cennette O’nunla beraber olacaklardır.” (Bihar, c.17, s.14).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100