Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Esbeğ bin Nebate şöyle diyor:
Bir gün Emirü’l–Mü’minîn Hz. Ali (a.s.)’ın yanına vardım. O Hazret düşünceye dalarak (bir ağaçla) yere vuruyordu. Bundan dolayı, “Ey Emire’l–Mü’minîn, neden düşünceye dalmışsınız ve niçin yere vuruyorsunuz; acaba o yere bir rağbetiniz mi vardır?” diye sordum.
İmam (a.s.) cevaben şöyle buyurdular: “Allah’a and olsun ki, hayır! Ne bu yere ve ne de bu dünyaya hiçbir zaman rağbet etmedim. Sadece Benim soyumdan gelecek olan 12. İmam hakkında düşünüyordum. Onun ismi Mehdi’dir; O, dünyayı zulümle dolduğu gibi adaletle dolduracaktır.”
Arz ettim ki: “Ey Emire’l–Mü’minîn! Buyurduğunuz bu söz gelecekte gerçekleşecek mi?”
İmam (a.s.) cevaben, “Evet, söylediğim bu söz gerçekleşecektir; ben bunları ilim üzere diyorum. Ey Esbeğ! Onlar (Hz. Mehdi (a.s.)’ın ashabı) bu ümmetin iyileridirler ve onlar bu ailenin iyileriyle birlikte olacaklardır” buyurdu.
Arz ettim ki: “Ondan sonra ne olacaktır?”
Buyurdular ki: “Daha sonra Allah Teâlâ dilediğini yapacaktır. Şüphesiz O’nun birtakım irade ve maksatları vardır.” (Bihar, c.51, s.117).
Sudeyr–i Sayrufi şöyle diyor:
Ben, Mufazzal bin Ömer, Ebu Besir ve Eban bin Teğlib ile birlikte mevlamız İmam Sâdık (a.s.)’ı oğlu ölen birinin ağladığı gibi toprağın üzerinde oturup ağladığını gördük. Hüzün ve kederin eseri yüzünden okunuyordu. Gözü yaşla dolduğu halde şöyle diyordu: “Efendim! Senin gaybetin uykumu kaçırmış, yatacağım yeri daraltmış ve kalbimin rahatlığını elimden almıştır. Benim efendim! Senin gaybetin, musibetimi ebedi musibetlere çevirmiştir.”
İmam (a.s.)’ın bu durumunu görünce şaşkınlığa uğradık ve büyük bir musibet veya olayın vuku bulmuş olduğunu zannettik. Bundan dolayı, “Ey yaratıkların en hayırlısının oğlu! Allah gözlerini ağlatmasın; ne için böyle ağlıyor ve gözyaşları döküyorsun? Bir olay mı olmuş?” dedik.
İmam (a.s.) derinden bir âh çekerek şöyle buyurdular: “Bu sabahleyin ‘Cefr’ kitabına baktım. Bu kitap kıyamete kadar olup bitecek olan bütün musibet, bela ve olayları içermektedir. O kitapta vuku bulacak her şeyle ilgili bilgiler vardır. Bu kitap sadece biz Ehl–i Beyt’e mahsus kılınmıştır. Kâimimiz olan Hz. Mehdi (a.s.)’ın doğumu, gaybeti, ömrünün uzunluğu ve o zamanda mü’minlerin musibetlere uğraması, gaybetinin uzamasından dolayı kalplerde şüphelerin doğması, birçok insanın dinden çıkması ve İslam’ı bir kenara bırakmaları hakkında birazcık düşündüm. İşte bundan dolayı üzülüp kederlendim ve kendimi tutamayıp ağladım.” (Bihar, c.51, s.219). 
(Cefr; Hz. Ali ve diğer İmamlar vasıtasıyla yazılan olay ve vakıaları içermektedir. Camia ise; bütün ilimlerin remzi olan Hz. Ali (a.s.)’ın kitabıdır. Her iki kitap, imamet emanetlerindendir).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100