Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ebu Hanife şöyle diyor:
Ben birkaç mesele sormak için İmam Sadık (a.s.)’ın evine gittim. “İmam Sadık (a.s) uyumuştur” dediler. Ben de uyanmasını bekledim. Bu esnada beş veya altı yaşlarında güzel simalı bir çocuğu gördüm. Bu çocuğun kim olduğunu sordum. “İmam Ca’fer Sadık (a.s.)’ın oğlu Musa’dır” dediler. Ona selam verip, “Ey Resûlullah’ın oğlu! Kulların fiilleri hakkında görüşünüz nedir ve bu fiiller kimdendir?” diye sordum.
Derken çocuk oturdu ve sağ elini sol elinin üzerine koyarak şöyle dedi: “Ey Nu’man (Ebu Hanife)! Sen soru sordun, şimdi cevabını dinle! İyice dinleyip kavradıktan sonra da amel et! Kulların fiilleri (günahları) üç haletten hariç değildir: 1- Ya sadece Allah’tandır. 2- Ya Allah ve kul onun yapılmasında ortaktır. 3- Veya sadece kuldandır.
Eğer fiiller sadece Allah’tan olursa, o zaman kulun yapmadığı bir işten dolayı Allah onu nasıl cezalandırabilir? Oysa O, Adil, Rahim ve Hakim’dir. Eğer fiiller Allah ile kulun ortaklaşa yapmasından meydana gelirse, o zaman güçlü ortak, kendisinin ortak olmasına ve ona yardımda bulunmasına rağmen güçsüz ortağını nasıl cezalandırabilir?”
Sonra buyurdu ki: “Ey Nu’man! Üç haletten (durumdan) ikisi muhaldır.”
Ebu Hanife: “Evet, doğrudur” dedim.
Musa bin Cafer şöyle devam etti: “Binaenaleyh, sadece bir halet (durum) kalıyor; o da şudur ki: Fiiller sadece kuldandır ve o tek başına kendi amellerinin sorumlusudur.”
Daha sonra İmam Musa Kazım (a.s) Ebu Hanife’ye verdiği cevabı şiir şeklinde beyan ediyor. (Bihar, c.48, s.175).
Ali bin Cafer, kardeşi Musa bin Ca’fer (a.s.)’dan şöyle buyurduğunu naklediyor: “Benim beşinci torunum (İmam Mehdi) gaybete çekildiğinde dininizi korumaya çalışın; sakın bir kimse sizi ondan uzaklaştırmasın. Evladım! Bu velayet sahibinin kaçınılmaz bir gaybeti olacaktır; öyle ki, bazı mü’minler inançlarından döneceklerdir. Bu, Allah’ın kullarını onunla denediği bir mihnettir. Eğer baba ve dedelerin, bundan daha doğru ve sağlam bir din bilmiş olsalardı mutlaka ona uyarlardı.”
Ali bin Cafer diyor ki:
İmam (a.s.)’a, “Efendim, sizin beşinci torununuz kimdir?” diye sorduğumda İmam (a.s.) şöyle buyurdular: “Ey evladım! Sizin akıllarınız bunu idrak etmekten acizdir; sabrınız onu tahammül etmeye yetersizdir; yaşayacak olursanız onu görmeye muvaffak olursunuz.” (Bihar, c.51, s.150).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100