Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Amr b. Harîs şöyle diyor:
İmam Ca’fer-i Sâdık (a.s.)’ın huzuruna vardım. İmam (a.s.) kardeşi Abdullah’ın evinde idi.
Arz ettim ki: “Fedan olayım! İnandığım inancı (doğru olup olmadığını öğrenmek için) sana anlatayım mı?”
İmam (a.s.), “Anlat ey Amr!” dedi.
Arz ettim ki: Şu inanç üzereyim: Şehadet ediyorum ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed (s.a.a.) O’nun kulu ve elçisidir. Kıyamet günü gelecektir. Namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan ayının orucunu tutmak, müstetî olduğunda hacca gitmek, Resûlullah’tan (s.a.a.) sonra Hz. Ali (a.s.)’ın, İmam Hasan’ın, İmam Hüseyin’in, İmam Zeyn’ul-Abidin’in, İmam Muhammed Bâkır’ın ve ondan sonra da sizin velayetiniz farzdır ve sizler benim İmamlarımsınız. Bu inanç üzerine yaşıyorum, bu inanç üzerine öleceğim ve bu itikat üzerine de Allah’a itaat ve ibadet edeceğim.”
İmam (a.s.) buyurdu ki: “Ey Amr! Allah’a and olsun ki, benim ve babalarımın dini de -gizlide ve açıkta- böyledir. O halde Allah’tan kork! Hayır dışında dilini koru. Ben kendi kendimi hidayet ettim, deme. Hayır! Allah seni hidayet etmiştir. Öyleyse Allah’ın sana vermiş olduğu nimet karşısında O’na şükret. Geldiğinde yüzüne karşı kınanılan, arkasında yerilen kimselerden olma. Halkı boynuna bindirme (kendine musallat etme). Boynuna bindirmiş olur isen, boynunun kemiklerini kırarlar.” (Bihar, c.69, s.5).
Ali b. Ebi Hamza şöyle diyor:
İmam Musa b. Ca’fer (a.s.)’ı kendi tarlasında çalışırken gördüm. Mübarek bedeni ter içindeydi. İmam (a.s.)’ın bu halini görünce dedim ki: “Fedan olayım! İşçiler nerededirler?”
Buyurdu ki: “Ey Ali! Benden ve babamdan daha iyi olanlar elleriyle çalışmışlardır.”
Ben, “Onlar kimlerdir?” dedim.
Buyurdu ki: “Resûlullah (s.a.a.), Emirü’l-Mü’minîn Ali (a.s.) ve bütün babalarım elleriyle çalışıyorlardı. Çalışmak, peygamberlerin, resullerin, vasilerin ve salih insanların âdetidir.” (Bihar, c.48, s.115).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100