Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hz. Abdulazim-i Haseni (r.a.) şöyle diyor: Mevlam İmam Ali Naki el-Hadi (a.s)’ın huzuruna vardım. Gözü bana iliştiğinde şöyle buyurdular: “Hoş geldin ey Ebu’l-Kâsım (Hz. Abdulazim’in künyesi)! Sen gerçekten bizim dostumuzsun.”
Arz ettim ki: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Kendi dinimi (inancımı) size sunmak istiyorum; eğer bu inancımı beğenmiş olursanız ölene dek o inanç üzere baki kalayım.”
İmam (a.s); “Anlat bakalım” diye buyurdular.
Arz ettim ki: “Ben inanıyorum ki, Allah Tebarek ve Teala birdir, eşi ve benzeri yoktur; ibtal (nefy) ve teşbih (varlıklara benzetme) sınırından hariçtir; cisim, suret (şekil), âraz ve cevher değildir; aksine cisimleri mücessem eden, şekilleri şekillendiren, âraz ve cevherleri yaratan O’dur; her şeyin rabbi, maliki, karar kılanı ve yoktan var edeni yine O’dur. Şüphesiz Hz. Muhammed (s.a.a) O’nun kulu, elçisi ve peygamberlerinin sonuncusudur; kıyamet gününe dek O’ndan sonra peygamber yoktur; O’nun şeriatı bütün (semavi) şeriatların sonuncusudur; O’nun şeriatından sonra bir şeriat yoktur. Yine inanıyorum ki, O’ndan sonra İmam, halife ve veliyyi emr olan Emirü’l-Mü’minîn Ali bin Ebu Talib (a.s)’dır; sonra İmam Hasan (a.s)’dır; sonra İmam Hüseyin (a.s)’dır; sonra Ali bin Hüseyin (a.s)’dır; sonra Muhammed bin Ali (a.s)’dır; sonra Ca’fer bin Muhammed (a.s)’dır; sonra Musa bin Ca’fer (a.s)’dır; sonra Ali bin Musa (a.s)’dır; sonra Muhammed bin Ali (a.s)’dır; sonra sizsiniz ey mevlam.”
Bu esnada İmam (a.s) şöyle buyurdular: “Benden sonra oğlum Hasan’dır; O’ndan sonra gelecek İmam’a karşı halkın durumu nasıl olacaktır?”
Arz ettim ki: “Ey mevlam! Halkın durumu nasıl olacaktır?” Buyurdular ki: “Oğlumdan sonra gelecek olan İmam görülmeyecektir; zuhur edip yeryüzünü zulümle dolduğu gibi adaletle doldurana dek O’nun özel ismini zikretmek câiz değildir.”
Sonra şöyle arz ettim; “O’nun imametini de ikrar ederek diyorum ki; onların dostu Allah’ın dostudur, onların düşmanı da Allah’ın düşmanıdır. Yine diyorum ki; Mi’rac haktır, kabirde soru-sual haktır, cennet haktır, cehennem haktır, sırat (köprüsü) haktır, mizan (terazi) haktır; kıyamet günü gelecektir, onun gelmesinde hiçbir şüphe yoktur; (o gün) Allah Teâlâ kabirdekileri haşredecektir. Yine inanıyorum ki; velayetten sonra farz olan ameller namaz, zekât, oruç, hac, cihad, iyiliğe emretmek ve kötülükten sakındırmaktır.”
İmam Hadi (a.s) buyurdular: “Ey Ebe’l-Kâsım! Allah’a and olsun ki, Allah’ın kullarına beğendiği din işte budur; bu itikat üzere sabit kal; Allah Teâlâ seni dünya ve ahirette güçlü ve değişmez söz ile sabit kılsın.” (Bihar, c.3, s.268; c.36, s. 412; c.69, s.1).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100