Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü

İmam Hüseyin (a.s)’ın kafilesi Kûfe yolunda Haciz konağına ulaştığında Kûfe halkına şöyle bir mektup yazdı:
“Bismillahirrahmanirrahim... Allah’a hamd, Peygambere salat ve selamdan sonra, bize yardımda bulunmak ve hakkımızı talep etmek için toplanmış olduğunuzu bildiren Müslim b. Akil’in mektubu bana ulaştı. Allah Teâlâ’dan akıbetimizi hayır etmesini ve bu ittihada karşı da büyük mükâfatlar vermesini niyaz ederim. Ben de Zilhicce ayının sekizi, salı günü Mekke’den ayrılıp size doğru hareket ettim. Elçim size ulaştığında işlerinizi hemen düzene sokun. Ben de bu birkaç günün içerisinde gelip size ulaşacağım.”
İmam (a.s) mektubu Kays b. Musahhar-i Saydavi’ye vererek onu Kûfe’ye doğru gönderdi. Kays süratle Kûfe’ye doğru hareket etti. Ama Kadisiye’de, o bölgeyi kontrol altında bulunduran Husayn b. Numeyr onu yakalayarak üzerini arayınca Kays İmam (a.s)’ın mektubunu (okunmaması için) yırtıp attı. Husayn b. Numeyr onu İbn-i Ziyad’ın yanına gönderdi. Kays İbn-i Ziyad’ın karşısında yer alınca, İbn-i Ziyad, “Sen kimsin?” diye sordu.
Kays, “Ben Emirül’-Mü’minîn Ali (a.s)’ın Şiilerinden ve aynı zamanda O’nun evlatlarındanım.”
İbn-i Ziyad: “Neden mektubu yırttın?”
Kays: “Mektupta yazılanı bilmemen için.”
İbn-i Ziyad: “Mektup kimden, kime yazılmıştı?”
Kays: “Mektup, İmam Hüseyin’den taraf, isimlerini bilmediğim bir grup Kûfe halkına yazılmıştı.”
İbn-i Ziyad öfkelenerek: “Kendilerine mektup gönderilen kimselerin isimlerini söylemedikçe veya minbere çıkıp Hüseyin’e, babasına ve kardeşine lanet etmedikçe senden vazgeçmeyeceğim; aksi takdirde seni doğram doğram edeceğim.”
Kays: “Onların isimlerini söylemeyeceğim. Ama lanet etmeye hazırım!”
Kays, bir minberin üzerine çıkarak Allah’a hamd u sena ve Peygamber’e salat ve selamdan sonra, İbn-i Ziyad ve Ben-i Ümeyye’yi lanetleyerek şöyle dedi: “Ey Kûfe halkı! Ben, İmam Hüseyin (a.s)’ın size gönderdiği elçisiyim. İmam (a.s)’ın kafilesi Haciz konağındadır. Onun davetine icabet edin!”
İbn-i Ziyad, Kays’ın bu sözlerinden oldukça gazaplanarak onun Dar’ul-İmare’nin üzerine götürülüp oradan yere atılmasını emretti. Kays, onun emri üzere oradan yere atılarak kemikleri kırıldı. Daha canı varken, İbn-i Ziyad’ın adamlarından olan Abdulmelik b. Umeyr onun başını bedeninden ayırdı. Böylece Kays b. Musahhar-i Saydavi şahadete erişmiş oldu. (Bihar, c.44, s.369).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100