Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Hasan (a.s) yedi yaşında Resûlullah’ın (s.a.a) meclisinde hazır oluyor ve Kur’an ayetlerini duyup onları ezberliyordu. Sonra annesinin yanına gelerek ezberlediği ayetleri annesine okuyordu. Emirü’l-Mü’minîn Hz. Ali (a.s) eve geldiğinde, Hz. Fâtıma (a.s) yeni nazil olan ayeti ona okuyordu.
Emirü’l-Mü’minîn (a.s), “Bu ayeti kimden öğrendin?” diye sorduğunda Hz. Fâtıma (a.s), “Oğlun Hasan’dan” diye cevap veriyordu.
Bunun üzerine bir gün Hz. Ali (a.s) (bu durumu görmek için) evin bir köşesine saklandı. İmam Hasan (a.s) Resûlullah’tan (s.a.a) duymuş olduğu ayeti geçmiş günlerdeki gibi annesine okumak istediğinde dili tutulmaya başladı.
Hz. Fâtıma (a.s) bu duruma şaşırdığında, İmam Hasan (a.s), “Anneciğim, şaşırma! Şüphesiz büyük bir şahsiyet sözümü dinlemektedir; onun dinlemesi beni söz söylemekten aciz bırakmıştır” dedi.
Bu esnada Hz. Ali (a.s) dışarı çıkıp aziz oğlu İmam Hasan’ı (a.s) bağrına basarak onu öpüp okşadı.” (Bihar, c.43, s.338).
Bir gün Muaviye, İmam Hasan’a, “Ben senden üstünüm” dedi.
İmam (a.s), “Ey Hind’in oğlu, nasıl üstünsün?”
Muaviye, “Halkın benim etrafımda toplandığı, senin etrafının ise boş olduğundan dolayı” dedi. İmam (a.s), “Heyhat, heyhat! (Ne kadar da haktan uzaklaştın)! Ey ciğer yiyen Hind’in oğlu! Bu sahip olduğun makam ne de kötüdür. Zira senin etrafında toplanan insanlar iki kısımdan ibarettir: Ya muti (itaat eden)dir veya mecbur. Sana itaat edenler Allah’a isyan etmekteler; itaat etmeye mecbur olan kimseler ise Allah’ın Kitabına (Kur’an’a) göre mazurdurlar. Ama ben, senden üstünüm demiyordum. Çünkü sende, kendimi senin gibi birisiyle kıyaslayacak herhangi bir hayır yoktur. Fakat şunu diyorum: Allah-u Teâlâ seni faziletlerden (üstün sıfatlardan) uzaklaştırdığı gibi beni de rezailden (çirkin ve aşağılık) sıfatlardan uzaklaştırmıştır.” (Bihar, c.44, s.104).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100