Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Abbasi halifesi Muhtedi zamanında İmam Hasan Askerî (a.s)’ı zindana attılar. Zindanban (gardiyan) ise Salih b. Vasif’ti. Ehl-i Beyt düşmanlarından bazı kimseler, zindanbanın yanına giderek ondan, İmam Hadi’ye daha fazla baskı yapılmasını ve işkenceye tâbi tutulmasını istediler.
Zindanban onların cevabında şöyle dedi: “Ne yapayım? En kötü insanlardan iki kişiyi, Hasan Askerî’yi işkenceye tâbi tutmakla görevlendirdim. O iki kişi, onun ibadet, dua, hal ve hareketlerini görerek etkilenip onlar da namaz ve ibadete koyuldular.”
Sonra onları ihzar ederek: “Neden böyle oldunuz? Neden ona işkence yapmıyorsunuz?” diye sordu.
Onlar cevabında şöyle dediler: “Gündüzleri oruç tutan, geceleri ise ibadetle geçiren birisi hakkında ne diyebiliriz? O ne konuşuyor ve ne de ibadetten başka bir işle meşgul oluyor. Bize baktığında bedenimiz titriyor ve kendimize hâkim olamayacak bir şekilde bizi korku sarıyor.”
Ehl-i Beyt düşmanları bu sözleri duyunca, ümitsiz bir şekilde başlarını öne eğerek geri dönüp gittiler. (Bihar, c.50, s.308).
İmam Hasan Askerî (a.s)’ın, Ali b. Babeveyh-i Kummî’ye yazdığı mektup:
“Bismillahirrahmanirrahim... Ey Ali! Sürekli sabırlı ol, fereci (kurtuluşu) bekle. Nitekim Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: ‘Ümmetimin en üstün ameli kurtuluşu beklemektir.’ Bendelerimiz, Kâim olan oğlum (Hz. Mehdi) zuhur edene dek sürekli sıkıntı ve üzüntü içerisinde olacaklardır. Nitekim Resûlullah (s.a.a) onun zuhur edeceğini müjdeleyerek şöyle buyurmuştur: ‘O, yeryüzünü, zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi adalet ve kıstla dolduracaktır.’ Ey Ebu’l-Hasan! Sabret ve bütün taraftarlarıma da sabretmelerini söyle. Şüphesiz, yeryüzü (onun saltanat ve mülkiyeti) Allah’ındır. Onu, İstediğine miras olarak verir. Sonuç da (zafer açısında) Allah’tan çekinenler içindir. Allah’ın selam, rahmet ve bereketi, sana ve bütün bendelerimizin üzerine olsun. Allah’ın salat ve selamı da Muhammed ve Âli’ne olsun.” (Bihar, c.50, s.317).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100