Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hz. Ali (a.s) şöyle diyor:
Bir şahıs Resûlullah’ın (s.a.a) huzuruna gelerek, kendisine tavsiye etmesini istedi. Resûlullah (s.a.a) ona şöyle tavsiye ettiler: “Benim sana tavsiyem şudur ki; parçalansan, ateşe atılıp yakılsan bile Allah’a şirk koşma. Annene ve babana eziyet etme; eğer dünyadan göçmeni bile emretseler öyle yap. İhtiyacından fazla kalan malını din kardeşinin ihtiyarına bırak. Müslüman kardeşinle karşılaştığında açık yüzlü ol. Halka ihanet etme. Gördüğün her Müslüman’a selam ver. İnsanları İslam’a doğru davet et. Bil ki, her sorunu çözmenin (sıkıntısı olanın sıkıntısını gidermenin), Hz. Ya’kub’un oğullarından bir köleyi azat etmek kadar sevabı vardır. Bil ki, şarap ve her sarhoş edici şey de haramdır.” (Bihar, c.77, s.136).
Uhud savaşında İslam savaşçılarından çoğu şahadete erişti, Hz. Hamza da o savaşta şehit düştü, hatta Hz. Peygamber’in (s.a.a) şehit olduğu haberi bile yayıldı.
Savaş sona erdikten sonra, Medine kadınları Uhud’a doğru hareket edip Peygamber’in (s.a.a) istikbaline koştular; herkes kendi şehitlerini bırakıp, Peygamber’i sorup arıyorlardı.
Bu arada Cehş’in kızı Zeyneb Peygamber (s.a.a) ile karşılaştı.
Hz. Peygamber, “Sabırlı ve tahammüllü ol!” dedi.
Zeyneb, “Niçin?” diye sordu.
Hz. Peygamber, “Kardeşin Abdullah’ın şahadetinden dolayı” diye buyurdu.
Zeyneb, “Şahadet onun için kutlu ve mübarek olsun” dedi.
Hz. Peygamber, “Sabret!” dedi.
Zeyneb, “Ne için?” diye sordu.
Hz. Peygamber, “Dayın Hamza’nın şahadetinden dolayı” diye buyurdu.
Zeyneb, “Biz hepimiz Allah’tanız ve hepimiz O’na doğru döneceğiz, şahadet makamı ona mübarek olsun” dedi.
Resûlullah (s.a.a) biraz durduktan sonra Zeyneb’e dönerek şöyle buyurdu: “Sabırlı ol!”
Zeyneb, “Şimdi niçin?” diye sordu.
Resulullah, “Eşin Mus’ab bin Umeyr’in şahadetinden dolayı” diye buyurdu.
Zeyneb, bu sözü duyunca yüksek bir sesle ağladı ve can yakıcı bir şekilde sızladı. Zeyneb’e, “Neden kocan için böyle ağlıyorsun?” diyenlere şöyle cevap verirdi: “Ağlamam kocam için değildir. Çünkü o Peygamber’in (s.a.a) yanında şehadet makamına erişmiştir. Benim ağlamam onun yetimleri içindir. Zira eğer çocuklar babalarını benden sorarlarsa onlara ne cevap vereyim?” (Bihar, c.20, s.63).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100