Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
 Ali bin Ebu Rafi şöyle diyor:
Ben Hz. Ali (a.s)’ın beytü’l-mal hazinesinin koruyucusu idim. Beytü’l- mal arasında, Basra savaşında ganimet alınmış olan değerli bir inci gerdanlık vardı. Emirü’l-Mü’minin Hz. Ali (a.s)’ın kızı, bir şahsı yanıma göndererek şöyle bir istekte bulundu: “Duyduğuma göre beytü’l-malda bir inci gerdanlık varmış; birkaç günlüğüne onu bana emanet vermeni istiyorum, kurban bayramından sonra onu geri vereceğim.”
Ben de mesajı ileten şahsa; “Ben o inciyi, ancak zamanetle (taahhütle) ona verebilirim” dedim. Emirü’l-Mü’minin (a.s)’ın kızı bu şartı kabul etti. Ben de bu şartla üç günlüğüne o inciyi ona verdim.
Tesadüfen Hz. Ali (a.s), gerdanlığı kızının boynunda görüp tanımıştı. Kızına; “Bu gerdanlığı nereden elde ettin?” diye sormuş; o da şöyle demiş: “Sizin hazinedarınız olan Ali bin Ebu Rafi’den üç günlüğüne emanet olarak aldım, kurban bayramından sonra geri vereceğim.”
Emirü’l-Mü’minin Hz. Ali (a.s) beni çağırttı ben de onun huzuruna gittim, gözü bana ilişir ilişmez şöyle buyurdular: “Ey Ebu Rafi! Müslümanlara hıyanet mi ediyorsun?!”
Ben cevaben; “Müslümanlara hıyanet etmekten Allah’a sığınırım” dedim.
İmam Ali (a.s); “Öyleyse neden, Müslümanların beytü’l-malında olan bir gerdanlığı, benim ve Müslümanların müsaadesi olmaksızın kızıma verdin?” diye sorguladı.
Arz ettim ki: “Ey Emirü’l-Mü’minin! O sizin kızınızdır, gerdanlığı emanet olarak geri vermek şartıyla birkaç günlüğüne benden istedi; ben de onu üç günlüğüne emanet olarak ona verdim, onu yerine iade etmesi için de taahhüdü kendi üzerime aldım.”
Hz. Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Bugün onu geri alıp kendi yerine bırakmalısın, eğer bundan sonra böyle bir iş yapacak olursan, ağır bir şekilde cezalandırılırsın.”
Daha sonra şöyle buyurdular: “Eğer benim kızım bu gerdanlığı taahhütlü olarak almamış olsaydı, Haşimi kadınlarından ilk şahıs olarak, hırsızlık adıyla onun elini keserdim.”
Bu söz İmam Ali’nin kızının kulağına yetişince babasının yanına gelerek şöyle dedi: “Ey Emirü’l-Mü’minin! Ben senin kızın ve bedeninin bir parçasıyım; bu gerdanlığı kullanmaya benden daha layık kim vardır?”
İmam Ali (a.s) şöyle cevap verdi: “Kızım! İnsan, nefsinin isteklerine kapılarak haktan uzaklaşmamalıdır. Seninle eşit olan muhacir kadınların hepsi, bu bayramda böyle bir gerdanlıkla süslenmişler mi ki sen de onların seviyesinde yer alarak onlardan geri kalmış olmayasın?!” (Bihar, c.40, s.337).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100