Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
 Me'mun, kızı Ümmü Fazl'ı İmam Cevad (a.s)'la evlendirdikten sonra bir gün büyük bir meclis düzenlendi. Me'mun, İmam Cevad (a.s), Yahya b. Eksem ve Ehl–i Sünnet'ten bir grup kimse de o mecliste bulunuyorlardı. Yahya b. Eksem, hassas bir meseleyi söz konusu ederek İmam Cevad (a.s)'a şöyle dedi: 
"Ey Resûlullah'ın oğlu! Nakledildiğine göre Cebrail–i Emin, Allah Resûlüne nazil olarak şöyle dedi: 'Ya Muhammed! Allah selam söylüyor ve buyuruyor ki: Ben Ebubekir'den razıyım, ondan sor; acaba o da benden razı mıdır?' Bu meşhur rivayet hakkında sizin görüşünüz ve sözünüz nedir?" İmam Cevad (a.s) cevabında şöyle buyurdu: "Ben Ebubekir'in faziletini inkar etmiyorum. Ama bu rivayeti nakleden kimse, Resûlullah (s.a.a)'in Haccet'ul–Veda'da beyan etmiş olduğu hadisi de göz önünde bulundurmalıdır. Resûlullah (s.a.a) o gün şöyle buyurmuştur: 'Bana yalan isnat edenler çoğalmıştır, Benden sonra da çoğalacaktır. Her kim kasıtlı olarak Bana yalan isnat ederse, onun yeri cehennem ateşi olacaktır. Benden bir hadis nakledildiğinde onu Allah'ın Kitabıyla ve sünnetimle kıyas ediniz (ölçünüz); Allah'ın Kitabına ve Benim sünnetime uygun olanı alınız; bunlara muhalif olanı ise reddediniz.' 
Ebubekir hakkındaki bu rivayet, Allah'ın Kitabına uygun değildir. Zira Allah–u Teâla şöyle buyuruyor: 'Şüphesiz insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız.' (Kaf, 16). 
Acaba Allah–u Teâlâ, Ebubekir'in O'ndan razı olup olmadığını bilmiyor muydu ki onu Cebrail vasıtasıyla Peygamber (s.a.a)'den sormaya gerek duysun? Bu aklen doğru değildir." 
Yahya b. Eksem, "Ebubekir ve Ömer hakkında şöyle bir rivayet nakledilmiştir: 'Ebubekir ve Ömer yeryüzünde, gökyüzündeki Cebrail ve Mikail gibidirler.' Acaba bu rivayet doğru mudur?diye sordu." 
 İmam Cevad (a.s) şöyle buyurdu: "Bu rivayet hakkında da düşünülmeli ve dikkat edilmelidir. Zira Cebrail ve Mikail hiçbir günah işlememiş ve bir an olsun dahi Allah'ın itaatinden ayrılmamış iki mukarreb melektirler. Oysa Ebubekir ve Ömer, gerçi İslam zuhur ettikten sonra Müslüman olmuşlardır ama ömürlerinin çoğunu şirke ve puta tapmakla geçirmişlerdir. Allah Teâla'nın bunları o iki yüce meleğe benzetmesi imkansızdır." Yahya b. Eksem dedi ki: "Rivayet olmuştur ki: 'Ebubekir ve Ömer, cennet yaşlılarının efendileridirler.' Sizin bu konuda görüşünüz nedir?" İmam Cevad (a.s) şöyle buyurdu: "Bu rivayetin doğru olması imkansızdır. Zira cennet ehlinin hepsi gençtirler, onların arasında yaşlı yoktur. Bu rivayeti Ben–i Ümeyye, İslam Peygamberi'nin, 'Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendileridirler' diye onların hakkında buyurmuş olduğu hadisin karşısında uydurmuşlardır." 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100