Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü


İmam Sâdık (a.s)’ın zamanında, Ahvaz ve Şiraz’ın valisi olan Neccaşi isminde bir şahıs vardı. O Abbasi halifeleri tarafından vali olmasına rağmen İmam Sâdık (a.s)’ın dostlarındandı.

İşçilerden biri İmam Sâdık (a.s)’ın huzuruna vararak şöyle dedi: “Ahvaz ve Şiraz valisi olan Neccaşi, sizin dostlarınızdan olan mü’min bir adamdır. Onun vergi defterinde benim için bir miktar vergi yazmışlar, bundan dolayı onlara borçluyum. Eğer uygun görürseniz benim hakkımda ona bir mektup yazarak beni ona tavsiye ediniz.”

İmam Sâdık (a.s) ona şöyle kısa bir mektup yazdılar: “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Kardeşini sevindir, Allah da seni sevindirsin.”

Adam mektubu alarak Neccaşi’nin yanına gitti. Neccaşi genel bir mecliste oturduğu sırada, o da o meclise girip oturdu. Meclis sakinleştiğinde mektubu Neccaşi’ye verirken; “Bu İmam Sâdık (a.s)’ın mektubudur” dedi.

Neccaşi mektubu öpüp gözünün üzerine koyarak; “Hacetin nedir?” diye sordu.

İşçi adam, “Sizin vergi defterinizde, bana bir miktar borç yazılmış” dedi.

Neccaşi, “Ne kadar?” diye sordu.

İşçi adam, “On bin dirhem” dedi.

O anda Neccaşi, defter memurunu çağırarak ona şöyle emretti: “Bu adamın borcunu defterden sil, onu benim hesabımdan öde; onun gelecek yılının vergisi hakkında da aynı işi yap.”

Daha sonra vali (Neccaşi) ona dönerek; “Seni sevindirdim mi?” diye sordu.

İşçi adam; “Evet, sana feda olayım” dedi.

Bu sırada vali memurlarına, bir merkep (binek), bir hizmetçi ve bir takım elbise ona vermelerini de emretti. Onlardan her birini ona verdikçe; “Seni sevindirdim mi?” diye soruyordu.

O da; “Evet, sana feda olayım” diyordu.

O, evet dedikçe Neccaşi de bağışını artırıyordu. Nihayet o adama şöyle dedi: “İmam Sâdık (a.s)’ın mektubunu bana verdiğin zaman üzerinde oturmuş olduğum halıyı da al götür. Bundan sonra da bir ihtiyacın olduğunda, ihtiyacının karşılanması için benim yanıma gel.”

İşçi adam halıyı da toplayıp sevinçle dışarı çıktı. Daha sonra İmam Sâdık (a.s)’ın huzuruna vararak Ahvaz valisiyle görüşme olayını İmam’a anlattı. İmam Sâdık (a.s) da Neccaşi’nin ona karşı davranışını duymakla hoşnut oldu.

İşçi adam; “Ey Resûlullah’ın oğlu! Görüyorum ki Neccaşi’nin bana karşı iyi davranması sizi de hoşnut etti?” dediğinde, İmam Sâdık (a.s); “Evet, Allah’a and olsun ki Neccaşi, Allah’ı ve Allah’ın Peygamber’ini de hoşnut etti” buyurdular. (Bihar, c.47, s.370; c.74, s.292). 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100