28 Mayıs 2010 Cuma 00:00
Ehl-i Beyt yolu, Nuh'un gemisi gibidir, binen kurtulur
"(Kur'an'da geçen) büyük haber Ali'dir." (Mülhakât-ı İhkâk-i Hak c. 20, s. 545). "Ya Ali, ümmetim içerisinde Senin misalin Nuh'un gemisinin misalidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (El-Hisal Sâduk c. 2, s. 573; Nurü's-Sekaleyn Tefsiri c. 2, s. 360). ~|~

İbn-i Abbas'tan rivayet edildiğine göre Resulüllah şöyle buyurdu:
"Sen Benim ümmetimin imamı, Benden sonra onların üzerindeki halifemsin. Senin ve Benden sonra evlatlarından gelecek imamların misali, Nuh'un gemisi misalidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (İsbatü'l-Hüdat c. 1, s. 612).
"? Ve Beni sevdiğini iddia edip de Sana düşman olan yalan söylüyor. Zira hiç şüphesiz Sen Bendensin, Ben de Senden. Senin etin Benim etimden, Senin kanın Benim kanımdan, Senin ruhun Benim ruhumdan, Senin gizlin Benim gizlimden, Senin açığın Benim açığımdandır; Sen Benim ümmetimin imamı ve Benden sonra onların üzerindeki halifemsin. Sana itaat eden saadete kavuşur ve Sana muhalefet eden bedbaht olur. Seni seven kârlı çıkar ve Sana düşmanlık besleyen hüsrana uğrar. Senden ayrılmayan kurtuluşa erer. Senden ayrılan helak olur. Senin ve Benden sonra Senin evladından gelecek imamların misali, Nuh'un gemisinin misalidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (Kemâlü'd-Din s. 241).
***
İmam Ali Rıza babasından, onlar da Resulüllah'tan şöyle rivayet etmiştir:
"Kim Benim dinime sarılmak ve Benden sonra kurtuluş gemisine binmek isterse, Ali b. Ebi Tâlib'e uysun; O'nun düşmanıyla düşman, dostuyla dost olsun. Hiç şüphesiz O hem hayatımda, hem de Benden sonra vasim ve ümmetimin üzerindeki halifemdir. O Benden sonra her kadın ve erkek müslümanın imamıdır. Her erkek ve kadın müslümanın emiridir. O'nun sözü Benim sözüm, O'nun emri Benim emrim, O'nun nehyi Benim nehyimdir. O'na uyan Bana uymuştur. O'na yardım eden, Bana yardım etmiştir. O'nu yalnız bırakan, Beni yalnız bırakmış sayılır."
Sonra şöyle devam ettiler: "Kim Benden sonra Ali'den ayrılırsa, kıyamet günü o, Beni göremeyecektir. Ben de onu! Kim Ali'ye muhalefet ederse; Allah, Cenneti ona haram kılar ve yerini ateş olarak kararlaştırır. Kim Ali'yi yalnız bırakırsa, kıyamet günü Allah da onu yalnız bırakır. Kim Ali'ye yardım ederse, Allah da kıyamet günü ona yardım eder. Ve sorgulama sırasında hüccetini ona telkin eder." (İsbâtü'l-Hüdat c. 1, s. 504; İhkâkü'l Hak c. 5, s. 56).

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137