26 Mayıs 2015 Salı 00:37
Ehl-i Beyt’e itaat farzdır

Zurare Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
“İşin zirvesi, tepesi, anahtarı ve her şeyin kapısı Rahman olan Allah Tebareke ve Teâlâ’nın rızası ve tanıdıktan sonra imama itaat etmektir. Allah Tebareke ve Teâlâ, ‘Kim Resûl’e itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, şunu bilsin ki, Biz Seni onların üzerine bekçi olarak göndermedik’ (Nisa, 80) buyurmuştur.”
Ebu Sabbah şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duyduğuma şahitlik ederim:
“Şahitlik ederim ki Ali, Allah’ın itaat edilmesini farz kıldığı imamdır. Hasan, Allah’ın itaat edilmesini farz kıldığı imamdır. Hüseyin, Allah’ın itaat edilmesini farz kıldığı imamdır. Ali b. Hüseyin, Allah’ın itaat edilmesini farz kıldığı imamdır. Muhammed b. Ali (aleyhimusselâm), Allah’ın itaat edilmesini farz kıldığı imamdır.”
Beşir el-Attar şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Biz (Ehl-i Beyt) öyle bir topluluğuz ki, Allah, insanlara bize itaat etmelerini farz kılmıştır. Siz, insanların bilmeleri durumunda mazur sayılmayacakları birine itaat ediyorsunuz.”
Hüseyin b. Muhtar, ashabımızın bazısından, onlar da Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan, Allah Azze ve Celle’nin, “Onlara büyük bir mülk verdik...” (Nisa, 54) ayeti hakkında şöyle rivayet etmiştir:
“İmamlara insanların itaat etmelerinin farz kılınması kastedilmiştir.”
Ebu’l-Hasan el-Attar şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Vasiler ve peygamberler, insanların itaat etmeleri hususunda birbirlerine ortak kılındılar.”
Ebu Sabbah el-Kinanî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm) buyurdu ki:
“Biz Ehl-i Beyt, öyle bir topluluğuz ki, Allah Azze ve Celle, insanlara bize itaat etmelerini farz kılmıştır. Bize ganimetten pay verilir. Malın en seçkini bize verilir. Biz, ilimde rasihun (derinleşen) kimseleriz. Bizler kıskanılan kimseleriz ki, bizim hakkımızda şöyle buyrulmuştur: ‘Yoksa Allah lütfundan onlara verdi diye insanlar onları kıskanıyorlar mı?’ (Nisa, 54).”
Hüseyin b. Ebu’1-A’lâ şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a bizim, “vasilere itaat etmek farz kılınmıştır” şeklindeki görüşümüzü hatırlattım.
Buyurdu ki: “Evet, vasilere itaat etmek farzdır. Allah Azze ve Celle, onlar hakkında şöyle buyurmuştur: ‘Allah’a itaat edin, Resule ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin.’ (Nisa, 59). Onlar Allah Azze ve Celle’nin şu ifadelerle işaret ettiği kimselerdir: ‘Sizin velîniz ancak Allah, Resulü ve iman edenlerdir...’ (Mâide, 55).”
Muammer b. Hallad şöyle rivayet etmiştir:
Farisî bir adam Ebu’ı-Hasan (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a sordu: “Sana itaat etmek farz mıdır?”
“Evet” dedi.
“Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm)’a itaat etmek gibi mi?” dedi.
“Evet” dedi.
Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a sordum ki: “İmamlar, emir verme ve itaat edilme hususunda aynı düzeyde ve bir kişi konumunda mıdırlar?”
“Evet” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.