Bu haber kez okundu.

En çok ihlal edilen masumiyet: Çocuk hakları
Adnan ULUTAŞ

"Çocuklara sevgi göstermeyen bizden değildir!"
Hz. Muhammed (sav)


Polisin görev ve sorumluluklarını belirleyen "Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu" çocukların korunması konusunda açık bir şeilde görev vermiş "Polis ... yardım isteyenlere, yardıma muhtaç çocuk, sakat ve güçsüzlere yardım eder" ifadesi kanunun ilk maddesi olarak düzenlenmiştir. Mesela bu kapsamda suç işleyen, suça yönelen, suça maruz kalan, ihmal veya istismar edilen, sokakta yaşayan ve başı boş dolaşan, terk edilen çocuklara yönelik görevler emniyet teşkilatı tarafından yerine getirilmektedir. Günün değişen koşulları ve başta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme olmak üzere diğer tüm mevzuat göz önüne alınarak hazırlanan Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği çocuk polisinin uygulama esaslarını belirlemiş 13.04.2001 gün ve 24372 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yeni yapılanma ile çocuğun polisi değil, pol~|~isin çocuğu anlayabileceği bir yapı oluşturulması uğraş verilmesi gerekmektedir.

Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin on basit kuralı:

1. Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başla! Bu şekilde; o bütün dünyanın geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

2. Kötü sözler söylediği zaman, gül. Böylece o bunun doğru olduğuna inanacaktır.

3. Ona ahlâki hiç bir eğitim gösterme, 21 yaşına gelince kendisi karar versin, diye bekle!...

4. Yerde bıraktığı herşeyi kaldır, kitapları, ayakkabıları, elbiselerini. Onun için her şeyi sen yap ki o bütün sorumlulukları başkalarına yüklemeye alışsın.

5. Onun önünde sık sık kavga edin. Bu sayede bir gün ailesi parçalanırsa oda çok şaşırmayacaktır.

6. Çocuğa istediği kadar harçlık verin. Hiçbir zaman kendi parasını kendi kazanmasın. Hayatta karşılaştığın güçlüklerle onun da karşılaşmasına ne lüzum var?

7. Yiyecek, içecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getir. İstediklerini yapmamak tehlikeli soğukluklara sebep olabilir.

8. Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tut. Onların hepsinin, çocuğa karşı peşin hükümleri vardır.

9. Günün birinde başına gerçekten bir bela gelirse, ona bir şey yapmadın diye kendinden özür dile.

10. Onu felâketler ile dolu bir hayat için hazırla!.. Muhakkak onu bulursun!..

Geleneksel çocukluk kavramına yeniden dönüş zaruridir

Modern toplumun çocuk konusundaki telakkisini yerden yere vuran tespitleri oyan batılı yazarlardan Neil Postman'ın söyledikleri çok çarpıcıdır. Postman "Çocukluğun Yok Oluşu" adlı eserinde, çocuklukla yetişkinlik arasındaki göreceli ayrımın giysilerden dil, tavır, tutum, davranış ve beklentilere varıncaya kadar önemli ölçüde azaldığını ileri sürmekte ve telgrafın keşfiyle başlayıp günümüze kadar süren teknolojik ve sosyo?kültürel değişimin çocukluğu, korunması güç bir toplumsal yapıya nasıl getirdiğini ayrıntılı örnekler vererek açıklamaktadır.

Devam edecek...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100