21 Temmuz 2008 Pazartesi 00:00
En güzel sohbet O'nunla...
Kur'an-ı Kerîm, Allah (c.c.)'ın biz insanlara indirdiği son Mukaddes Kitaptır. Kur'an-ı Kerîm, fert ve cemiyet bazında tüm dönemlerde hidayet ve çözüm rehberi olmuş ve de kıyamete kadar olacaktır. Bir cemiyetin en önde geleninden, en vasıfsız üyesine kadar herkes, Kur'an-ı Kerim'de kendisi ile alakalı bir şey bulur. ~|~Sadece uhrevi değil; dünyevi mutluluğun, huzurun yolu da yine Kur'an-ı Kerim'dedir. Gelin Kur'an-ı Kerim'i, Yüce Rabb'ımız-ın(c.c.) kelamları ile tanımaya çalışalım: "İşte bu Kur'an muazzam bir kitabdır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. (Fayda ve bereketi çoktur). Artık buna uyun, emirlerine bağlanın ve Allah'tan korkun. Tâ ki merhamet olunasınız"
(En'âm Suresi, 155. Ayet).
"Kur'ân-ı Kerîm doğru yol gösterici, mü'minlere derece-lerle kurtuluşu müjdeleyici-dir" (Bakara: 97).
"Sana bu kitabı her şeyin apaçık bir beyanı, bir hidayet, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olmak üzere peyderpey indirdik" (Nahl: 89)
"Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan dertlere bir şifa, mü'minler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir." Yunus-51
"Kur'an-ı Kerime sarılınız ve ayrılığa düşmeyiniz"(Al-i İmran Süresi, 5. Ayet)
Yüce Peygamberimiz (s.a.v.) de birçok Hadis-i Şeriflerinde bizlere Kur-an'ı Kerim'i anlatmıştır. Hz. Peygamberin şu: hadisi şerifleri, inananlar için talimat olmalıdır: "Çocuklarınıza Peygamber sevgisini, ehl-i beyt sevgisini ve Kur'an okuma sevgisi güçlü bir şekilde aşılayıp gönüllerine ve kafalarına yerleştiriniz" (Fethul Kebir 1/59)
Yazımızın devamında Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın kaleme aldığı bir makaleden alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum:
"Şüphesiz Kur'an-ı Kerim kıymetini sahibinden alır. O'nun sahibi ve koruyucusu Âlemlerin Rabbi olan Allah'tır (cc). Kur'an-ı Kerim Allah'ın kelâmıdır. Allah onu vahiy yoluyla Peygamberi Hz. Muhammed'in (sav) kalbine indirmiştir. Elçilerin en emini Hz. Cebrail Kur'an-ı Kerim'in inzalinde görevlendirilmiş bir melektir. Kur'an-ı Kerim'i okuyan, Allah ile konuşmuş gibidir. Zira kul O'nun kelâmı ile meşgul olmakta, O'nun kelâmı ile O'na yakarmakta, O'na yaklaş-maktadır. Kur'an-ı Kerim'in faziletini en iyi bilenler, onu en iyi yaşayanlardır. Zira Kur'an-ı Kerim'in emirlerini yaşamadığı halde okuduğunu iddia edenlere Kur'an-ı Kerim lanet etmektedir.
Hatta Kur'an-ı Kerim'i okuyan ve yaşayanın baba ve annesine de birer şeref elbisesi giydirilecektir. Onlar, 'Bu bize niçin giydirildi?' diye sorduklarında; 'Evladınızın Kur'an'ı öğrenmesinin karşılığıdır' denilecektir."
Allah(c.c.) ile konuşmaya; Kur'an-ı Kerim okumaya var mısınız? Sakın ha sonrasında yapacağınız duada bizleri ve geçmişlerimizi unutmayın.

Dr. Ali Bestami KEPEKÇİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.