09 Haziran 2002 Pazar 00:00
Evlere girişte izin isteme âdâbı-2
1. İsti'nâs

Allah?u Teâlâ'nın inanan kullarını terbiye ettiği ilkelerden biri de evlere giriş âdâbıyla ilgili beyan ettiği pensiplerdir. Bu yazıda, Nur sûresinde ele alınan, konuyla ilgili ayetler değerlendirilecektir. Önce ilgili ayetlerin meâllerini verelim: "Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu sizin için daha iyidir. Her halde (bunu) düşünüp anlarsınız. Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, 'geri dönün' denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah yaptığınızı bilir. İçinde kendinize ait bir şeylerin bulunduğu oturulmayan bir eve girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Allah sizin açığa vurduklarınızı da gizlediklerinizi de bilir" (Nur: 27, 28, 29).

Bu ayetlerin nüzul sebebi olarak Taberî ve diğerlerinin Adiy bin Sabit'ten naklettiği şu rivayetler tefsir kitaplarında yer almaktadır: Ensardan bir kadın Rasulullah'a (sav) gelip: ~|~"Ya Rasulallah! Ben evimde öyle bir halde bulunurum ki, o halimle hiç kimsenin beni görmesini istemem. Fakat ailemden bir kimsenin gelip giriverdiği de eksik olmaz" demiş ve bunun üzerine: "Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin..." ayeti nazil olmuştur."(Feramavi, Abdulhayy, el-Bidaye Fi't Tefsiri'l Mevdui, s. 113, Kurtubi, el-Cami li Ahkami'l Kur'an, 12/213, Yazır, Elmalılı Muhammed Hamdi, Hak Dini Kur'an Dili, 6/8-9).

Hz. Ebu Bekir (ra) Resulallah'a (sav): "Ya Rasulallah! Şam yolundaki içinde kimse olmayan hanları ve meskenleri gördün mü? Oralara girerken nasıl davranalım?" dedi. Bunun üzerine Allah (cc): "İçinde kendinize ait bir şeylerin bulunduğu oturulmayan bir eve girmenizde herhangi bir sakınca yoktur..." ayetini indirmiştir. (Kurtubi, a.g.e, 12/213).

Canan ZERENAY
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100