23 Mayıs 2010 Pazar 00:00
?Ey Ali, melekler bizim ve sevenlerimizin hizmetçisidir'
Abdüsselam bin Salihi'l Hirevi, İmam Ali b. Musa Rıza'dan, o da babalarından, onlar da Rasulüllah'tan şöyle nakletmişlerdir: Resulüllah buyurdu ki: "Yüce Allah, Benden daha üstün ve indinde Benden daha değerli bir yaratık yaratmamıştır." ~|~

 

Ali, "Ya Resulallah, Sen mi daha üstünsün; Cebrail mi?" diye sorduğunda,
Hz. Peygamber buyurdu ki: "Ey Ali, şüphesiz Allah (c.c.), mürsel peygamberlerini mukarreb meleklerine üstün kılmıştır. Beni de bütün peygamberlere ve resullere üstün kılmıştır. Üstünlük Benden sonra Sana ve Senden sonraki imamlara aittir. Hiç şüphesiz melekler, bizim ve sevenlerimizin hizmetçisidirler. Ey Ali, Arş'ı taşıyan melekler ve etrafındakiler, Rablerinin hamdıyla tesbih eder ve bizim velayetimize iman edenlere mağfiret dilerler. Ey Ali, Biz olmasaydık,
Yüce Allah, ne Adem'i yaratırdı, ne Havva'yı, ne Cenneti yaratırdı, ne
Cehennemi, ne göğü yaratırdı, ne de yeri. Biz meleklerden nasıl üstün olmayız? Oysa biz tevhid konusunda, Rabbimizi tanıma ve O'na tesbih, takdis ve tehlil etme hususunda onlardan öne geçtik." (Kemalü'd-Din s. 254; Meheccetü'l Beyza c. 1, s. 226).
İmam Câfer-i Sâdık'ın babasından, onun da babalarından rivayet ettiğine göre Resulüllah şöyle buyurdu:
"Hiç şüphesiz Yüce Allah, kıyamet günü insanları bir araya getirdiğinde,
Bana "Makam-ı Mahmud" vaadinde bulunmuştur. Ve mutlaka Bana verdiği vaadinde vefa edecektir. Kıyamet günü olduğunda, bin dereceli bir minber kurulacaktır ki, sizin şu basamaklarınıza benzemez. Ben o minberden yukarı çıkıp en yüksek mertebesinde yer alacağım. O sırada Cebrail "Hamd Sancağı"nı getirip
Benim elime teslim edecek ve şöyle diyecektir: "Ey Muhammed! Bu Allah'ın Sana vaad ettiği Makam-ı Mahmud'- dur." Ben, Ali'ye "çık yukarı" diyeceğim; O'nun yeri Benden bir derece aşağıda olacaktır. (Çıkıp yerini aldığında) Ben "Hamd Sancağı"nı O'nun eline vereceğim. Ardından Cennetle görevli Rıdvan meleği, Cennetin anahtarlarını getirip şöyle diyecektir:
"Ey Muhammed! Bu Allah'ın Sana vaad ettiği Makam-ı Mahmud'dur." Sonra anahtarları Benim elime verecektir. Ben de onları Ali'nin kucağına bırakacağım. Bu defa Cehennemle görevli Mâlik isimli melek gelip şöyle diyecek:
"Ey Muhammed! Bu Allah'ın Sana vaad ettiği Makam-ı Mahmud'dur; bunlar Cehennemin anahtarlarıdır. Al ve kendi düşmanlarını, zürriyetinin ve ümmetinin düşmanlarını Cehenneme dahil eyle!" (Ferâtü'l-Kûfi Tefsiri s. 167)

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100