27 Temmuz 2006 Perşembe 00:00
Feyz-i ilahînin, kalplere yerleştiği kutlu gece
Bu gece; ilahi rahmet ve mağfiretin müminlerin gönüllerinesağanak sağanak yağacağı maneviyat ikliminin ilk mevsimini idrak edeceğiz. Allahü Teala'nın keremine mahsus olarak nimetlerin hesapsızca ikram edildiği bu kutlu gece "Regaip Gecesi" olarak eda ediliyor. ~|~

Recep ayı kamerî ayların yedinci, üç ayların da ilk ayıdır ve Recep ayının ilk Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece "Regaib" gecesi olarak kutlanmaktadır. Regaib'in lügat manası; "çok rağbet olunan şeyler, hediye, çok istenecek şeyler, bolca ihsan etmek" demektir. Allahü Teala, Regaib gecesinde Resulullah'a, çok büyük ihsan ve manevi ikramlarda bulunmuştur. İslam alimleri, Hz. Peygamberin, bu gecede çok büyük ikramlara eriştiği için, bu gece çokça ibadet etmiş, geceyi namaz kılarak, hamd ve şükürle geçirmişlerdir.

Recep ayındaki orucun fazileti
Ebu Said?i Hudrî'den gelen bir haberde Resulullah Efendimiz'in (sav) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
"Allah katında ayların sayısı on ikidir. Yeri ve semaları Allah yarattığı günden beri bu böyledir. Bu aylardan dört tanesi haram ay olup şunlardır: Allah'ın ayı Receptir. Bu ay tek başınadır. Kalan üç tanesi peşpeşe olup şunlardır: Zilkade, Zilhicce ve Muharrem'dir. Recep, Allah'ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır...." (Abdülkadir Geylanî, Gunyet'üt Talibîn), Kur'an?ı Kerim'de ise şöyle buyrulmaktadır:

"Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah'ın koyduğu yasağı çiğneyen) kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlara karşı topyekün savaşın ve bilin ki Allah (kötülükten) sakınanlarla beraberdir." (Ayet-i Kerime, 9/36.)
Abbad İbnu Hanif anlatıyor:
"Said İbnu Cübeyr Rahimehullah'a Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi.

"İbnu Abbas Radıyallahu Anhüma'yı dinledim, şöyle demişti:
? "Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; "galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak) derdik. Bbazı yıllarda da öyle yerdi ki biz, galiba hiç tutmayacak derdik." (Buhari, savm 53; Müslim, Sıyam 179, (1157); Ebu davud, savm 55, (2430))
Receb-i Şerif Allah'ın ayıdır
Yukarıda ki hadisi şeriften anlaşıldığı üzere Recep ayında oruç tutmak pek faziletlidir. Çünkü Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz bu ayda oruç tutmuştur. Bazı yıllarda tamamına yakınını oruçlu geçirmiş, bazı yıllarda da az bir kısmını oruçlu geçirmiştir. Resulullah'ın Recep ayı ve Recep ayında tutulacak oruç hakkında şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir.

"Recep Allah'ın ayıdır; şaban benim ayımdır, ramazan ise ümmetimin ayıdır." Recep ayının niçin Allah'ın ayı olduğu sorulduğunda:

"Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda, halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah?ü Teala, Peygamberlerinin tövbelerini kabul buyurmuştur. Allahü Teala bu ayda, peygamberlerini düşmanlarından korumuştur. Bir kimse, recep ayını oruçlu geçirirse, Alla?ü Teala üç şeyi onun için gerekli kılar. Şöyle ki:
? Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar.
? Kalan ömrünün temiz geçmesini temin eder.
? Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan da onu emin kılar.
Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e sorarlar:
"Ya Resulullah Recep ayının tümünü oruçlu geçirmeye gücüm yetmez.
?"O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğinde, ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira, yapılan iyilikler on misli sevap getirir." (Gunyet'üt Talibin, Abdulkadir Geylani)
Recep başladığında okunacak dua
Okunuşu: "Allahumme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan"
Açıklaması: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır." Amin!.. Üç ayların ilki olan recep ayı girdiğinde bu duayı sıkça yapalım, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem bu duayı yaparlardı ve ümmetinin de yapmasını istemiştir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137