03 Ekim 2007 Çarşamba 00:00
Fitre, zekat ve infak ayı
Eyyub YÜCEL'in yazıyor...

Peygamber efendimiz, insanların en cömerdi idi. Özellikle ramazan ayında eline geçeni hemen infak ederdi. Ramazan ayının diğer aylardan faziletli olması sebebiyle, müminlerde ecir ve mükâfatlarının çoğalması için zekât ve sadakalarını 11 ayın sultanı ramazan ayında vermeyi tercih ederler. ~|~


"İslam beş esas üzerine kurulmuştur. Şahadet kelimesi, namazı ikame etmek, zekât,?" (Buhari, Müslim) buyurdu. Peygamber efendimiz.  Zekât, islamın beş şartından biri olması hasebiyle;  zekât müslamanı tanımlayan bir ibadettir.
"Onlar ki; zekâtlarını verirler" (Müminun 22/4) ayeti kerimesi bunun en açık ifadesidir.  Zekât, hür, müslim, akıl ve baliğ olan zengine farzdır.  Zekât altı şeyden verilir:
1?Hayvanların zekâtı, deve, sığır, manda, koyun ve keçi gibi.
2? Aşarın zekâtı
3? Altın ve gümüşün zekâtı
4? Hazine ve madenlerin zekâtı
5?Ticaret malının zekâtı
6? Fıtır zekâtı
Nisab miktarı mal, kişinin elinde bir sene kaldıktan sonra kırkta biri zekât olarak verilir. Bir seneden az mühlet kalırsa zekât gerekmez.
"Seneyi dolaşmayan; yani bir sene elinde bulunmayan malın zekâtı yoktur" (Ebu Davut, Ali'den) buyurdu Peygamber efendimiz.
Zekât verilirken mal eksiliyormuş gibi görünse de aslında artar. Nasıl bir ağaç, budandıktan sonra daha da büyüyorsa! Malikül mülk olan yani mülkün gerçek sahibi olan Allah, zenginin malına fakirin hakkını gizlemiştir. Zekât vererek bu hakkı teslim ediyoruz. Vermezsek eğer, fakirin hakkı kaldığı için o mal haram olur. Helal yolla kazanılsa bile, fakirin hakkını gasbettiğimizden dolayı haram hale gelir. Zekât malı temizleyen bir ibadettir. Bütün ibadetlerin özünde madden manen bir temizlik söz konusudur.
Allahu teala zekâtını veren kullarını cennetle müjdeler:
"Şüphesiz Allahu Teala, cennet karşılığı olarak müminlerden mal ve canlarını satın alır" (Tevbe, 111)
Zekâtını vermeyenleri de;
"Onlar ki altın ve gümüşünü kenz edip (istif edip )saklarlar Allah uğrunda infak etmezler (zekâtlarını vermezler) işte onları elem verici azab ile müjdele" (Tevbe: 34) ayetiyle başlarına gelecekler konusunda uyarır.
Bu ayda bayram sabahı gelmeden mal ile yapılan diğer bir ibadette fıtır sadakası vermektir. Zekât ile fitre arasındaki fark, zekâtı verilecek malın artıcı olması şartıdır. Fitre ve kurbanda bu şart aranmaz. Hanefi mezhebine göre; fitreyi zenginler verir fakirler, alır. Fakirler fitre vermezler.  Sadaka vermenin ehemmiyeti hakkında peygamber efendimiz (sav) buyurdu:
"Bir hurma da olsa sadaka verin. Çünkü o bir hurma açlığı giderir. Su ateşi söndürdüğü gibi, hataları da söndürür yok eder" (İbnul Mübarek,Zühd).
Sadaka ve zekât verirken malın en iyi,  en güzel, en helal ve en sevimlisi verilmelidir. Görünüşte mal infak edilirken, kula verilse de esasında Allah için verilir.  İbn?i Abbas'tan nakl edilen bir rivayette:
"Muhakkak ki; sadaka sailin eline geçmeden Allahü Teala'nın kaza?i kudretine düşer".  (Derekutni, İfrad) buyurdu Peygamber efendimiz (sav).
Fitre hem orucun hem de sıhhatin kefaretidir. Eğer fitre verilmemişse; Peygamber efendimiz (sav):
"Oruç arz ile sema arasında gidip gelir. Ta ki; fitre verilene kadar" buyurdu. Fitreyle hem can sahibi olmanın teşekkürünü hem de mümin bir kul olarak tuttuğumuz orucun bedelini ödemiş oluyoruz. Biz, biz olalım bayram namazından evvel mutlaka fitrelerimizi verelim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137