07 Nisan 2003 Pazartesi 00:00
Gazi Osman Paşa
Tokat Belediye Başkanı Nizamettin Aydın, Gazi Osman Paşa Anıtı'na çelenk konulmasının ardından başlayan törende, Gazi Osman Paşa'nın 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı?Rus savaşının eşsiz kahramanı olduğunu söyledi. Tokat'ta 1832 yılında doğan Plevne müdafaasının eşsiz kahramanı Gazi Osman Paşa'nın 1900 yılında 68 yaşında hayata gözlerini kapadığını anlatan Belediye Başkanı Aydın, şöyle konuştu:

Adına destanlar yazıldı

"Onun adı, üniversitemizde, kışlamızda, okullarımızda, caddelerimizde, mahallelerimizde, köylerimizde ve gönüllerimizde hep yaşayacaktır. Adına destanlar ve marşlar yazılan Gazi Osman Paşamızı ölümünün 103. yılında bir kere daha gururla anmak mutluluk vericidir"

Konuşmaların yapıldığı ve şiirlerin okunduğu törene, Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İbrahim Yaşar, Garnizon Komutanı Piyade Albay Süleyman Tezel, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Rektör Vekili Prof. Dr. Ergün Demir ve vatandaşlar katıldı.

Ayrıca anma programı çerçevesinde, GOP Kam~|~pusü'nde, "Gazi Osman Paşa ve Plevne" konulu resim sergisi açılırken, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Mercan tarafından konferans verildi.

Plevne Kahramanı

Osman Paşa

1877?78 Osmanlı?Rus Savaşı sırasında, 3.Ordu'ya bağlı Garp Ordusu Komutanlığı görevini sürdüren Gazi Osman Paşa (1833, 1900); 12 Kasım'da, Osmanlı ordularının Plevne'de teslim olmayacaklarını bildirmişti.

20 Temmuz'da başlayıp yaklaşık 5 ay süren savaş sürecinde, 24 Ekim'e kadar Ruslara karşı direnen Osmanlı ordusu, bu tarihten sonra dış bağlantıların kesilmesi ve zorlu kış koşulları nedeniyle güç durumda kalmıştı. Osmanlı ordularının çaresiz durumundan yararlanmak isteyen Rus orduları Başkomutanı Nikola, 30 Ekim'de Osman Paşa'ya yazdığı mektupta, daha fazla kan dökülmemesi için teslim olmaları çağrısını yapmış; Osman Paşa da, 12 Kasım tarihli cevap mektubunda, teslim olmayacaklarını ve sonuna kadar dövüşeceklerini söylemişti.

Osman Paşa Plevne'den

çıkmam diyor

Gazi Osman Paşa, Tokat'ta doğdu. Asıl adı Osman Nuri'dir. Babası, İstanbul kereste gümrüğünde katip olan Mehmed Efendi, annesi Şakire Hatun'dur. Ailenin tek erkek çocuğu olan Osman Nuri, henüz yedi sekiz yaşlarında iken ailesiyle birlikte İstanbul'a babasının yanına gitti. Sırasıyla Askeri Rüştiye, Askeri İdadi ve Mekteb?i Harbiyye okullarını bitirdi. Çeşitli görevlerde bulunan Gazi Osman Paşa, 1859 yılında Osmanlı Devleti'nin nüfus sayımı ile kadastro usulünde haritasının çizilmesinin kararlaştırılması ve bu arada Bursa ilinden başlanması üzerine bu göreve askeri temsilci olarak tayin edildi. 1866'da Girit'te baş gösteren Rum isyanı dolayısıyla buraya yollandı.

Birçok askeri başarı elde etmiş olan Gazi Osman Paşa, asıl şöhretini Sırp prensi Milan'ın 2 Temmuz 1876'da Osmanlı Devletine savaş ilan etmesi esnasında, Rus generallerinin kumanda ettiği Sırp ordusunu bozguna uğratması ile elde etti. 1877?78 Osmanlı Rus savaşları sırasında Plevne'yi başarı ile savundu ve bu savaş sonunda kendisine "gazilik" unvanı verildi. Gazi Osman Paşa, 4?5 Nisan 1900 yılında, Cuma günü vefat etti ve Fatih Sultan Mehmet'in türbesi yanına gömüldü.

Gazi Osman Paşa, iyi derecede Arapça, biraz da Farsça ve Fransızca biliyordu. Ferik Neşet Paşa'nın kız kardeşi Zatıgül Hanımla evlendi. Sultan İkinci Abdülhamid kendisini çok takdir ettiği için iki kızını, Gazi Osman Paşa'nın iki oğlu ile evlendirmiştir.

Tuna Nehri

Tuna nehri akmam diyor

Etrafımı yıkmam diyor

Şanı büyük Osman Paşa

Plevne'den çıkmam diyor.Düşman Tuna'yı atladı

Karakolları yokladı

Osman Paşa'nın kolunda

Beşbin top birden patladı.Kılıcımı vurdum taşa

Taş yarıldı baştan başa

Şanı büyük Osman Paşa

Askerinle binler yaşa.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100