Bu haber kez okundu.

GÖNÜL DOSTLARI; Alâeddin Ali Semerkandî Hz
Alâeddin Semerkandî Hazretleri'nin ayrıca Hâşiye alâ Şerhiş-Şemsiyye, Hâşiye alâ Şerh-il-Metâlî ve Hâşiye alâ Şerh-il-Metâlî ve Hâşiye alâ Şerh-il-Mevâkıf adlı eserleri vardır.

Alâeddin Ali Hazretleri'nin Zeyne'de ve Karaman'da soyundan olan âileler devâm edegelmiştir. Aynı ismi taşıyan Karaman'daki Seyyid Ali Semerkandî, Alâeddin Hazretleri'nin soyundan olan bir torunu olup, 1599 (H.1008) senesinde vefât etmiş ve Gazalpa Mescidi'nin kıble tarafına defnedilmiştir. Zeyne'deki torunlarından olan Ahmed Arslan Bey ile Karaman'daki torunlarından Ali Tahtabıçak'ın ellerinde bu asil âileden olduklarına dâir şecereleri vardır.

Seyyid Ali Semerkandî Hazretleri'nin silsilesi şöyledir; "Seyyid Yahyâ, Seyyid Fazıl, Seyyid, Mes'ud, Seyyid Şahinşâh, Seyyid Hamîd, Seyyid Üzeyr, Şeyh İbrâhim, Şeyh Ebû Musâ, Bâyezîd-i Bistâmî, Câfer-i Sâdık, Kâsım bin Muhâmmed, Selmân-ı Fârisî, Ebû Bekr-i Sıddîk ve Muhammed Mustafa (sav)"dır.

Seyyid Alâeddin Ali Hazretleri sözleriyle ve halleriyle Allah-û Teâlâ'nı~|~n kullarına ışık oldu. Çok talebe yetiştirdi. Bir gün talebeleri; "Hocam, alim kime denir?" diye sordular. Bunun üzerine; "Kitâbullaha yapışıp hayır yollarına giden ve hayra erişip eriştirendir" buyurdu.

Bir de; Kur'an ilimlerini bilir. Kur'ân-ı Kerîmin sırlarına vâkıf olur. Allah-û Teâla'nın kitabı ile amel eder. Bunun için de "Sırât-ı müstakîm (istikâmet üzere, dosdoğru) olmak lâzımdır" buyurdu.

"Kimlerin sohbetinden kaçınalım?" diye nasihat istediler.

"Dünyâyı sever, malı sever ve makâmı sever. Bunlar âlim için rüsvâylıktır. Böyle olanlardan kaçın!" buyurdu.

"Âşıktan" sorduklarında; "Aşk ateşinin harareti âşıkı çekip alır, yanıp tutuşan derviş de inlemek, ağlamak, gönlü yaralı olmak gibi halleri olur. Böyle haller gayr-i ihtiyâri olup ellerinde değildir. Onların derdine düşmeyen onları yermesin, ayıplamasın, başa kakmasın ve taşlanmasın" buyurdu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100