Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları
Muhammed Rûci
Sonra Sa'düddîn Kaşgâri elime baktı ve elimdeki yüzüğü gördü. "İhtiyacı olan kimsenin, hâcet elini boş olarak uzatması daha iyidir" buyurdu. Bunun üzerine elimden yüzüğü çıkardım, Sa'düddîn Kaşgârî kalkıp mescide girdi. orada bulunanlardan birisine, beni peşinden mescide götürmesini işaret etti. Mescide girdim. Sa'düddîn Kaşgârî bir yere oturdu. Beni de karşısına oturttu ve zikir telkin etti. Sonra; "Mescid güzel bir yerdir. Burada ikâmet et. Sana emrettiğim şeylerle meşgul ol" dedi. Onun gösterdiği şeylerle meşgul olmaya başladım. Annem bunu haber alınca, hemen Rûc'dan yanıma geldi. O da bu yola girdi.

Bir müddet geçtikten sonra, bir gece mescidin kubbesinde bulunan odada teheccüd namazı kıldıktan sonra murâkabeye daldım. Bu sırada kandil gibi nûr göründü. Gündüz gibi kubbeyi aydınlattı. Onun aydınlatması ile bütün kubbeyi görüyordum. Bu nûr her an fazlalaşıyordu. O hâle geldi ki, koskoca bir kandil oldu. Bir müddet bu hâlde kaldı. Bu hâli görünce, bir nevi gu~|~rur ve kendimi beğenme hâli meydana geldi. Sabah olunca, Sa'düddîn Kaşgâri'nin meclisine gittim. Öfkeyle bana bakarak; "Seni, gurur kokusu ile dolu görüyorum. Bu kadarcık bir nûr görmekle, hiç insana gururlanmak yakışır mı? Hâlbuki Mevlâna Nizâmüddîn Hâmuş'a bağlandığım zaman, karanlık gecelerde yolda giderken, sağımda ve solumda on veya on iki meşale yanardı. Nereye gitsem onlar da benimle beraber giderlerdi. Buna rağmen aslâ onlara iltifat etmez, onlara hiç itibar etmezdim" diye buyurduktan sonra, kızarak şunları ilave etti: "Yanımdan kalk git. İkinci defâ bu şekilde bir daha yanıma gelme!" Böylece beni meclisinden kovdu. Onun huzûrundan kalbim kırık çıktım. Çok ağlayıp, göz yaşları döktüm. Bundan dolayı Allah?u Teâlâ'dan af ve mağfiret diledim. Kalbimi bu gurur ve kendini beğenme kirlerinden temizlemek için çok gayret gösterdim. Hocam Sa'düddîn Kaşgâri'nin iltifatları ve teveccühlerinin bereketi ile, bu sıkıntılı ve kötü durumdan kurtuldum. Aynen bana görünen nûr anneme de göründü. Hattâ, o benden daha fazla gördü.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100