Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları
Nizâmeddin Evliyâ

Nizâmeddin Evliyâ; Hindistan'da yetişen evliyadan ve Çeştiyye yolunun büyüklerinden. İsmi Muhammed, babasınınki Ahmed Buhârî'dir. Lakabları; Mahbûb-i İlâhi (Allah'ın sevgilisi), Sultan-ül-Meşâyıh ve Nizâmeddin Evliyâ'dır. Nizâmeddin Evliyâ, 1238 (H.636) senesinde Bedâyun'da doğdu. 1325 (H.725) senesinde Hakk'ın rahmetine kavuştu. Doğar doğmaz kelime-i şehâdet söylediği bildirilen babası Seyyid Ahmed Buhârî, doğuştan veli idi. Aynı şekilde, annesi Bibi Züleyha Hatun, dindar bir hanımdı. Zamanını daima dua ve ibadetle geçirirdi. Duasının kabul olduğu meşhurdur. Nizâmeddin Evliyâ'nın baba tarafından dedesi Hâce Seyyid Ali Buhârî ile, anne tarafından Hâce Arab Buhârî kardeş çocuklarıydı. Her ikisi de, Hindistan'a Buhârâ'dan Sultan et Tamis zamanında hicret etmişler, Lâhor'da kısa bir müddet eğleştikten sonra, daimi olarak yerleştikleri Bedâyun'a gelmişlerdi. Birçok büyük ulema ve evliya, daimi olarak bu şehre yerleşmişlerdi.

Nizâmeddin Evliyâ doğduğu zaman, kendi~|~sine Muhammed ismi verildi. Şeceresi şöyledir; Seyyid Muhammed bin Seyyid Ahmed Buhârî bin Seyyid Ali Buhârî bin Seyyid Abdullah Hilmi bin Seyyid Ali Meşheddin bin Seyyid Ahmed Meşheddin bin Seyyid Ebû Abdullah bin Seyyid Ali Asgar bin Seyyid Câfer-i Sânî bin İmâm-ı Ali Nakî bin İmâm-ı Muhammed Cevâd bin İmâm-ı Ali Rıza bin İmâm-ı Mûsâ Kâzım bin Câfer-i Sâdık bin Muhammed Bakır bin Zeynelâbidîn bin hazret-i Hüseyin bin Hazret-i Ali.

Nizâmeddîn Evliyâ'nın babası Hâce Ahmet Buhârî, mânevî ilimlerin yanında, derin bir kelâm ve fıkıh âlimiydi. Üstün hâlleri ve takvâsı ile meşhûrdur. Bu husûsiyetlerinden dolayı Dehli Sultânı Gıyâseddîn Balban onu Bedâyun'a başkadı tâyin etti. Hâce Ahmed Buhârî, bir süre sonra bu görevinden istifâ ederek, kendini Cenâb-ı Hakk'a ve O'nun dînini yaymağa adadı. Hâce Ahmed Buhârî, Nizâmeddîn Evliyâ daha beş yaşında iken, Bedâyun'da vefat etti ve oraya defnedildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100