Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları
Safi Amidi Bolevi

Dergâhın inşâsı sırasında işçilerden biri bir gün çalışıp sonra başka bir memlekete gitmişti. Bu işçinin yirmi yedi kuruşluk yevmiyesi, kendisine verilmek üzere aranmış ancak bir türlü bulunamamıştı. Duru Sâfi Efendi'ye arzedilince, fakirlere sadaka verilmesini söylemiştir. Dergâhın inşâsı için, o zamanki parayla altmış bir kuruştan fazla masraf yapılmıştır.

Mustafa Sâfi Efendi vefât edince, cenâzesi yıkanırken bir ara üzerine örtülen örtü kayar gibi olmuş. Hemen iki eliyle örtüyü tuttuğu, orada bulunanlar tarafından açıkça görülmüştür.

Sultan Mahmûd Han, bir defâsında İstanbul'da bulunan meşâyıhı sarayına dâvet etmişti. Huzura girerken resmî karşılama merâsimi yapılıyordu. Bu sırada Mustafa Sâfi Efendi, "Selâmünaleyküm" deyip, resmî merâsime iltifat etmedi. Pâdişâh O'nun bu hâlinden çok memnun olup çok hürmet ve iltifat gösterdi. Yüz bin kuruş hediye etti. Mustafa Sâfi Efendi bu parayı alıp tamâmını İstanbul'da bulunan fakirlere sadaka olarak dağıttı.

Tale~|~beleri o kadar çoğalmıştı ki, dergâha sığmaz olmuştu. Sevenleri dergâhın genişletilmesi için Sultan Abdülmecîd Han'a mürâcatta bulundular. Sultan, yardımı memnuniyetle kabûl etti. O zamânın parasıyla altmış bir kuruştan fazla yardım etti. Bu akçe ile dergâh genişletildi. Yardım için pâdişâha mürâcaat edildiğinden haberi olunca Mustafa Sâfî Efendi, "Şöhret âfettir, dergâh yine yapılsın orada mahdumlarımız oturur" demiştir.

Mustafa Sâfî Efendi zamânında Gerede'de halka zulmeden bir kaymakam vardı. Sâfî Efendi'nin talebelerinden Muhammed Efendi bu kaymakamın vazifesinden alınması için gizli gizli duâ ediyordu. Mustafa Sâfî Efendi durumu anlayıp, "Sen vazîfe olarak verdiğin işine bak, Kelime?i Tevhîdi söylemeye devâm et!. Köpeği bir köpek parçalar!" dedi. Mustafa Sâfi Efendi, talebesine bu sözleri söylediği sırada kaymakam çarşıda bir dükkanda oturuyordu. Aniden ortaya çıkan siyah bir köpek üzerine saldırdı ve kaymakamı parçalayarak öldürdü.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100