Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları
Sivasi Abdülmecid Efendi

İstanbul'da vâz, irşad ve ilim öğretmekle meşgul iken 1639 (H.1049) senesinde vefat etti. Eyüp Nişancası'ndaki evinin bahçesine defnedildi. Vefatından iki yıl sonra gördüğü bir rüya üzerine, kabrinin bir türbe yaptırıldı. Bu türbe bugün müminler tarafından ziyaret edilmekte, vesile edilerek yapılan dualar kabul olunmaktadır.

Nakledilir ki; Mevlana Celaleddin?i Rûmi Hazretleri, manevi hal aleminde, gelip Abdülmecid Sivasi'ye: "Benim Mesnevi kitabıma şerh yazmanızı istiyorum" buyurdu. Abdülmecid Efendi de özür beyan edip; "Haşa benim haddim değildir. Sizin inci gibi sözlerinizi şerh etmek bir yana, anlamaktan acizim. Birçok şerhler yazılmıştır. Bizim şerhimize ne gerek var" deyince, Mevlana hazretleri: "Onlar da güzel, fakat söz başka hal başkadır. Benim Mesnevi'mi şerh etmek sizin gibi hal sahibi, kelam ilminde ve tasavvuf marifetlerinde yüksek birisine gerekir" buyurdu. Abdülmecid Sivasi hal âleminden beşeriyet alemine dönünce, emri birkaç gün ihmal et~|~mişti. Bir gün yine hal aleminde iken Mevlana hazretleri zuhur edip: "Size Mesnevi'me şerh yazın demedim mi?" buyurdu. Abdülmecid Sivasi hazretleri özür beyan etmek istediğinde: "Biz şimdi sizi topuz ile ikaz ederiz" buyurdu. Ertesi sabah padişah tarafından iki asker gelip, şerh yazılmasına dair fermanı ve yüz altın sikke getirdiler. Abdülmecid Sivasi, fermanda: "Benim faziletli pederim, bu saat Mevlana hazretlerinin Mesnevi'sine şerh yazılmasını emr ediyorum. Biz de emrolunduk" diye yazılı olduğunu gördü. Hemen emre uyup şerh yazmağa başladı. Mevlana Celaleddin?i Rûmi hazretlerinin istediği şekilde nefis bir şerh yazdı. "Şeyhi" mahlasıyla pek güzel şiirler yazan Abdülmecid Sivasi'nin birçok kıymetli eseri vardır.

Bu eserlerin bazıları şunlardır: 1) Fatiha Tefsiri, 2) Mesnevi Şerhi: Mevlana Celâleddini Rûmi Hazretleri'nin Mesnevi'sine yazdığı çok kıymetli şerhidir. 3) Lezâizül-Asar ve Letaifül-Ezhar, 4) Maskalül-Kulüb, 5) Şerhun alâ Kasidei Mimiyye II, Mevlana Celaleddini Rumi, 6) Fezailü Salati-Nebi, 7) Dürerül-Akaid, 8) Divan-ı İlahiyat, 9) Şerhu Ceziretil-Mesnevi, 10) Umdetül-Müsteiddin fis-Sarf, 11) Mekasidi Ayniyye ve Mesaidi Ervahı Tayyibe ve Ayniyye.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100