Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları;
"Bu zamanda diğer yollardan istifade edilememesi kamil velilerin kalmamasından mı, yoksa bid'atler sebebiyle midir?" suâline, şu cevabı verdiler:"Bid'atler karışması sebebiyledir. Zira bu zamanda bid'âtler çoğaldı. Bu bid'atlere karşı koyabilecek bir yol, ancak fayda verir.

Kabir azabıyla ilgili olarak buyurdu ki:

Kabir azabı, dünya sevgisini ahiret sevgisine tercih edenlere olur. İkisinin sevgisi müsavi yahut ahireti dünyadan çok sevene kabir azabı yoktur.

Bid'atlerden ve kötülüklerden sakınmak hususunda buyurdu ki:

"Bid'atlerin hepsi karanlıktır. Onlarda güzellik yoktur. Bizim yolumuzun üstünlüğü, bid'at karışmamış olmasıdır. Ortadan kalkan her yol, bid'at yüzünden kalkmıştır. Farzlarla yetinip, bid'atlerden kaçınan kimse, bir bid'at işleyip, birçok tâatler yapıp hâl ve mevâcide kavuşandan üstündür".

"Bu son zamanlarda sünnet, bid'atler arasında, gece karanlığında ışık saçan inci gibidir. Zaman, dinin garip olduğu zamandır. Bunun için bu zamanda talebeye az bir gayretle, orta za~|~manlardaki çetin mücahedelerle elde edilenlerden daha çok sevâb verilir".

"Bir şey için olan hırs ve gayret, ona olan sevginin neticesidir".

"Müminin kabrinde yüzünün kıbleden çevrilmiş görünmesi, dünya sevgisi üzerine ölmesindendir".

"Hasedden zararlı kalp hastalığı yoktur. Âlimlerin afeti de ondandır".

Evliyanın hallerini anlatmak ve dinlemek hususunda buyurdu ki:

"Evliyanın menkıbelerini dinlemek, muhabbeti arttırır, Eshab-ı kiramın menkıbelerini imanı kuvvetlendirir, günahları mahveder".

Seyyid Sıbgatullah'ın hocası Taha-i Hakkari Hazretleri kendisine; "Ne kendin sesli zikret, ne de başkasına ettir" buyurdu. O da ona uydu. Öyle ki, insanlar sesle olan bütün zikirleri mezmum (kötülenmiş) sandılar. Seyyid Sıbgtullah Hazretleri gönüllerinden geçeni anlayıp şöyle buyurdu: "Bütün zikirler mezmum değildir. Teşrik tekbirleri, ölüye telkin, aksırıp "elhamdülillah" diyene, "yerhamükellah" demek derin vadiye inerken, yükseğe çıkarken okunacak tesbihler ve benzerlerini sesli söylemek sevab olup, eserde gelmemiş ve sabit olmamış olanlar mezmumdur".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100