Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları:
Yine anlattılar:

"Büyük bir kalabalık, bir yere toplansa ve biri, içinizden akşama kadar kim yaşayacak, bilsin dense, kimse bilemez. İşin şaşılacak tarafı şurasıdır ki, eğer o kimselere; "Öyleyse, ölüm için gerekli hazırlığı yapan ayağa kalksın, dense kimse ayağa kalkmaz. Bu gafletten kurtulmaya çalışmalıdır!"

"Zühd, yamalı elbise giymek, arpa ekmeği yemek değil, dünyanın faydasız şeylerine gönül bağlamamak ve uzun emel sahibi olmamaktır".

"Para, mal ve mülk, kişinin zahid olmasına mani değildir. Dünyalığı bulunmayan da zahid sayılmaz. Dünyanın faydasız şeylerine aşırı düşkünlük olup olmadığı araştırılıp, ona göre hüküm verilir. Bir kimsenin de dünyalığı yoktur. Fakat zahid değildir. Mal, insanın silahı gibidir. Yani, insan canını, sıhhatini, dinini ve şerefini mal ile korur."

"Bir kimse, hep ölümü hatırlar, ömrünü ölüme ve ondan sonraki hayata hazırlamakla geçirirse, kabri Cennet bahçelerinden bir bahçe olur. Ölümü hiç hatırlamaz, gaflet ile günleri geçerse, onun kabri Cehennem ç~|~ukurlarından bir çukur olur".

"Bir kimsenin, dua ederken yalnız kendisine dua edip, ana babasına ve diğer müslümanlara dua etmemesi ve Kuran?ı Kerim okumayı bildiği halde her gün en azından yüz ayet okumaması camiye girdiği halde iki rekat olsun namaz kılmadan çıkması, kabristandan geçtiği halde mevtalara selam vermemesi, bir yerde yalnız olarak yaşıyorsa, Cuma günü şehre geldiği halde Cuma namazı kılmaması bulunduğu beldeye bir alim geldiği halde onun ilminden hiç istifade edememesi, bir kişi ile dost olduğu halde ismini öğrenmeden ayrılması, bir tanıdığı kendisini davet ettiği halde davetine gitmemesi, gençlik çağı büyük bir fırsat olduğu halde o zamanını boşa geçirmesi, kendisi tok ve komşusunun aç olduğunu bildiği halde, ona bir şeyler vermemesi: o kimsenin gafletindendir"

"Rıza: Allah?û Teala'nın takdir ettiğine şükrederek kabul etmektir"

"Birisi sana gelip; "Sen ne mübarek bir zatsın" dese, bir başkası da; "Sen ne kötü ve aşağı bir kimsenin" dese, sana birinci söz ikinci sözden daha hoş geliyorsa, anla ki fena bir kimsesin"

"Edep öğrenilmeden ilim öğrenilmez".

"Para, eskiden sevimsizdi. Ama şimdi Müminin kalkanıdır"

"Harama düşmemek, zaruri ihtiyaçlarını temin etmek için, elinde dünyalık bulunmasının zararı yoktur".

"Kendini iyi tanı. O zaman, hakkında söylenenler sana zarar vermez".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100