Bu haber kez okundu.

Gönül Dostları:
Bir zaman Süfyân?ı Sevrî Hazretleri hastalandı. Mütehassıs bir doktor getirdiler. Doktor muayene edeceği şahsın müslümanların büyüklerinden ve evliyasından olduğunu duymuştu. Süfyân Hazretleri, gelen doktor ile tıp ve diğer ilimler üzerinde bir süre sohbet etti. Gelen şahıs, tabip olmasına rağmen Süfyân?ı Sevrî'nin tıp üzerine verdiği malumat, hiç duymadığı, bilmediği şeylerdi. Hayretler içinde kaldı. Sonra muayene etti. Muayeneden sonra dedi ki: "Sizin akciğeriniz ve böbrekleriniz tamamen çalışmaz durumda olup, korkudan ciğerleriniz parçalanmış. Bu haliyle bir insanın yaşaması imkansızdır." Süfyanı Sevri: "Allahu Teala herşeye kadirdir" buyurdu. Bunun üzerine doktor, "Bir dinde, tıbben yaşaması mümkün olmayan insanın yaşaması, o dinin yanlış ve batıl olmadığının açık delilidir." deyip hemen sonra kelime?i şehadet getirip müslüman oldu. Devrin padişahı bunu duyunca; "Ben sandım ki doktor hastasının yanına geldi. Meğer hasta doktora gönderilmiş." dedi.

Buyurdular:

"İlmine ve ameline ~|~güvenerek, bu haliyle kendini din kardeşlerinden üstün zanneden kimsenin ilmi de ameli de zayi olmuş olur."

"Lüzumsuz yere konuşan zelil olur."

"İlim öğrenmenin ilk şartı, susmak ve edepli olmaktır. İkinci şartı, dikkatle dinleyip ezberlemektir. Üçüncü şartı, öğrendiği ile amel etmektir. Dördüncüsü de, öğrendiği ilmi başkasına öğretmek, herkese yaymaktır."

"Kötü işler hastalıktır. Alimler ise hastalıklara ilaçtır. Alimler bozulur kötü işlere bulaşırsa, hastaları kim iyileştirecek?"

"İlim Allahu tealadan korkmak ve ona ibadet etmek için öğrenilir."

"İlim öğreten birini buldukça öğrenmeye devam ederiz."

"Haram para ile sadaka veren, cami yaptıran, hayrat yapan kimse, kirlenmiş elbiseyi idrar ile yıkayan adama benzer ki, daha çok pislenir."

"Ana babaya helal ve mubah olan işlerde itaat edilir. Haram ve şüphelilerde değil."

"Bir kimse Allahu Teala'nın bütün emirlerini yerine getirip kalbinde az bir dünya sevgisi bulunsa, kıyamet günü herkesin huzurunda, "Bakın filan oğlu filan, kimsedir. Bu Allahu Teala'nın kendisine, sivrisineğin kanadı kadar kıymet vermediği dünyaya gönül verdi."diye nida edilir. Bu halden dolayı öyle mahcup olur ki, yüz etleri dökülecek gibi olur."

"Bu zamanda helal lokma yemek zorlaştı."

"İyi ve kötü amellerin kendilerine mahsus kokuları vardır. İyiliğin kokusu çok hoş, kötülüğün kokusu ise rahatsız edicidir. Kalpte bir kötülük yapmak için bir meyil olduğu anda kokusu, insanın yanındaki meleklere gelir. İyilik durumunda da iyi kokuyu hemen alırlar. Nasıl ki o melekler, sizi hiç rahatsız etmiyorlarsa, siz de onları rahatsız etmeyin."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100