Bu haber kez okundu.

Güldede ile Gülçocuklar
? 32 farzın 6'sı imândadır demişti arkadaşınız. Amentü ile bildirilen bu 6 şart nelerdir? Zarurî bu imân bilgilerini sırasıyla sayalım. Bunları da sen say bakalım.

? İmânın şartları şunlardır Hoca'm: Allah'ın birliğine inanmak, iki: Meleklere inanmak, üç: Kitaplarına inanmak, dört: Peygamberlerine inanmak, beş: Âhiret gününe, öldükten sonra dirilmeye inanmak, altı: Kadere, hayır ve şerrin Allahü teâlânın takdiriyle olduğuna inanmaktır...

? Âferin evlâdım, sen de güzelce sıraladın bu şartları. 32 farz'ın 5'i İslâm'dadır demişti şu arkadaşınız da. Şimdi de bu şartları şöyle bir sıralayalım. Sen söyle yavrum.

? İslâm'ın şartları da şunlardır Hoca'm: Bir: Kelime?i şehâdet getirmek; yani, (Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh) demektir ki, mânâsı şudur: (Allahü teâlâdan başka ibâdet edilmeye hakkı olan, hiçbir şey yoktur. Muhammed aleyhisselâm da, O'nun kulu ve resûlüdür, yani Peygamberidir.)

? İki: Namaz kılmak; akıl baliğ olan her müslümana günde be~|~ş vakit namaz kılmak, çok önemli bir farz'dır. Namaz dinin direğidir. Namaz kılmamak, en büyük günâhlardan biridir. Kılmayanın imânla ölmesi çok zordur.

? Üç: Zekât vermekdir ki, nisâb miktarı para veya ticâret malı olanların kırkta birini muhtaçlara dağıtmasıdır. Meyve ve tarla mahsûlünün de onda birini uşur olarak vermesi, aynı şekilde farzdır...

? Dört: Oruç tutmakdır ki, Ramazân ayında bir ay süreyle tutulur. Oruç tutmamak da büyük günâhlardandır...

? Beş: Hac etmektir ki, Mekke?i mükerreme şehrine gidip gelinceye kadar, geride bıraktığı çoluk çocuğunu geçindirmeye yetişecek maldan fazla kalan para ile oraya gidip gelebilecek kimsenin, ömründe bir kerre, Kâbe?i şerîfi tavâf etmesi ve Arafât'ta durması farz'dır...

? Âferin yavrum!.. Hem islâmın 5 şartı'nı saymış, hem de bu 5 şartın mahiyetini de bir güzel açıklamış oldun. Çok teşekkürler ederim... Allah, yetiştirenlerden râzı olsun.

Ali Kayıkçı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100