02 Nisan 2014 Çarşamba 00:01
Güneş, Ali için geri geldi
Mücâhid kanalıyla, Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Allah’ın (Azze ve Celle) Kitabında öyle bir âyet vardır ki, ona benim dışımda, ne benden önce amel eden olmuştur ne de benden sonra olacaktır. O âyet şöyledir: ‘Ey iman edenler! Peygamber ile gizli bir şey konuşacağınız zaman bu konuşmanızdan önce bir sadaka veriniz. Bu sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Şâyet bir şey bulamazsanız, artık Allah bağışlayan ve merhamet edendir.’” (Mücadele, 12). 
Mücâhid’den şöyle nakledilmiştir: “Peygamber (s.a.a.) ile gizli–özel konuşmak isteyen bir dinar sadaka vermesi gerekirdi. Bunu ilk yapan, Ali b Ebî Tâlib’dir.” (Fezâilü’l–Hamse, c.1, s.295).
Şu rivâyet de yine Mücâhid’den nakledilmiştir: “İnsanlar sadaka verinceye kadar, Peygamber (s.a.a.) ile özel konuşmaktan nehyedildiler. (Bu olayda) Resûlullah (s.a.a.) ile özel konuşmaya muvaffak olan sadece Ali b. Ebî Tâlib’di. O bir dinar sadaka verdi, ardından Resûlullah ile özel olarak görüşüp, on haslet hakkında Resûlullah’a soru sordu. Ardından ruhsat indi ve bu hüküm kalktı.” (Fezâilü’l–Hamse, c.1, s.295).
Esmâ bint–i Ümeys’ten şöyle nakledilmiştir: “Bir gün Resûlullah (s.a.a.), başını Hz. Ali’nin (a.s.) dizlerine koyarak uyudu ve güneş batıncaya kadar öylece kaldı; öyle ki Hz. Ali, ikindi namazını kaçırdı. Bunu gören Resûlullah (s.a.a.), şöyle dua etti: ‘Allah’ım, Ali Senin ve Resûlü’nün itaatindedir. Güneşi onun için geri getir.’
Vallahi ben güneşin batışını gördüm. (O duanın) ardından güneşin yeniden çıktığını ve bütün dağlara ve yere ışıdığını da gördüm. Bunun üzerine Hz. Ali kalkıp abdest alarak namazını kıldı ve ardından güneş yeniden battı.” (Men Lâ Yahzurhu’l–Fakîh, c.1, s.130; El–Emâlî, Şeyh Müfîd, s.94; Tezkiretü’l–Havâs, s.53).
İmam Ca’fer es–Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Bir gün Resûlullah (s.a.a.), ikindMi namazını kıldıktan sonra Hz. Ali geldi; o, henüz ikindi namazını kılmamıştı. Allah–u Teâlâ, Resûlü’ne vahyetti ve Resûlullah (s.a.a.) başını Hz. Ali’nin dizlerine koyarak (uyudu). Başını kaldırdığında güneş batmıştı. ‘Ya Ali, ikindi namazını kıldın mı?’ diye sordu. Hz. Ali, ‘Hayır’ deyince şöyle dua etti: ‘Allah’ım, Ali Senin itaatine meşguldür; güneşi onun için geri döndür.’ Bunun üzerine güneş Hz. Ali için geri döndürüldü.” (İsbâtü’l–Hüdât, c.1, s.321; Bihârü’l–Envâr, c.41, s.169; MCevâhirü’l–Metâlib, s.109).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.