Bu haber kez okundu.

Hadis-i Şerif
Abdurrahman ibn-i Abdi’l-Ka’be’den rivayetle;
Mescide girmiştim. Abdullah ibn-i Amr İbni’l-As’ı gördüm, Kabe’nin gölgesinde oturuyordu. Şunu anlattı: "Bir seferde Resulullah’la (s.a.a.) beraberdik. Bir yerde konakladık. Kimimiz çadırını tamir ediyor, kimimiz yerini düzlüyor, kimimiz hayvanlarını güdüyordu. Derken Resûlullah’ın (s.a.a.) münadisi seslendi: ‘Haydin namaza!’ Resûlullah’a gittik, yanında toplandık. Şöyle buyurdular: ‘Benden önce her peygamber, ümmeti için hayır bildiği şeyi onlara öğretmekle mükellef idi. Onlar için şer bildiği şeyden de onları korkutması gerekli idi. Bilesiniz, şu ümmetinizin afiyeti önce gelenler hakkında kesin kılınmıştır. Sonrakiler belaya ve kötü addedeceğiniz bir kısım hallere maruz kalacaklardır. Birbirini takip eden fitneler gelecek. Mü’min, bu fitne helakimdir, diyecek. Sonra bu kalkacak, başka bir fitne gelecek. Helakim işte bundan, diyecek. Öyleyse, kim ateşten uzak kalmayı ve cennete girmeyi dilerse, Allah’a ve ahiret gününe inanır olduğu halde ölümü karşılasın. İnsanlara, onların kendisine nasıl muamele etmelerini dilerse öyle muamelede bulunsun. Kim bir imama biat edip samimiyetle sadakat sözü vermiş ise, dinden geldikçe ona itaat etsin. Bir başkası gelip, önceki ile münazaaya girişecek olursa sonradan çıkanın boynunu uçurun.’”
Ravi der ki: “Abdullah ibn-i Amr’a yanaştım ve, ‘Allah aşkına söyle. Bu anlattıklarını bizzat Resûlullah’tan (s.a.a.) işittin mi?” dedim. Sorum üzerine eliyle kulak ve kalbini tutarak, “Evet kulaklarım işitti, kalbim de belledi” dedi. Ben, “Ama, amcaoğlun Muaviye, bize mallarımızı aramızda bâtıl bir şekilde yememizi, birbirimizi öldürmemizi emrediyor. Halbuki Allah Teala, ‘Ey iman edenler! Birbirinizin malını haram şekilde yemeyin; ancak karşılıklı rıza ile yaptığınız ticaret başkadır. Birbirinizi ve kendinizi öldürmeyin. Canlarınızı da boşu boşuna tehlikeye atmayın. Şüphesiz ki Allah size merhametlidir’ (Nisa, 29) buyuruyor” dedim. Biraz sustu sonra, “Allah’a itaatte ona itaat et, Allah’a isyanda ona isyan et!” dedi.
Kütüb-i Sitte, hadis no: 4789.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100