24 Ekim 2008 Cuma 00:00
Hadis-i Şerifler ilk dönem nasıl tasnif edildi?
Hadislerin tasnif edildiği, yani sınıflara ayrıldığı dönem, sıhhati ve muhtevası dikkate alınmadan yazıya geçirilmiş hadislerin belli sınıflara ayrıldığı, nizama sokulduğu ve bir sisteme oturtulduğu devredir. ~|~

 

1.Bu devrede bazı hadisler ravilerinin (yani rivayet edenlerin ) isimlerine göre tasnif edilmiştir.
2. Hadislerin içerdikleri konulara göre tasnif eden eserler de yazılmıştır. Bunlara genel olarak "Cami" denir.
3.Ahkama yönelik hadisleri fıkıh bablarına göre toplayan eserler de "Sünen" adını almışlardır.
Bu devrede yazılmış belli başlı eserler şunlardır:
İmam-ı Buhari (Sahih) : 9082 hadis mevcuttur.
İmam-ı Müslim (Sahih) : 7275 hadis mevcuttur.
Ebu Davud (Sünnen) : 5274 hadis mevcuttur.
Tirmizi (Sünnen) : 3951 hadis mevcuttur.
İbn-i Mace (Sünnen) : 4341 hadis mevcuttur.
Nesai (Sünnen) : 5724 hadis mevcuttur.
İmam-ı Malik (Muvatta) :1720 hadis mevcuttur.
Ahmed b. Hanbel (Müsned) : 3000 hadis mevcuttur.
Tasnif dönemin önemli eserleriden biri de Kütübü's-sitte 6 meşhur hadis kitabından meydana gelmiş bir grup kitabtır. Buradaki toplam hadis sayısı de 35647 olarak vermek mümükndür. Kütübü-i Sitte meydana getirilirken sahih hadislerden müteşekkil olmasına dikkat edilmiştir. Tasnif döneminden sonra ,tenzib dönemi olarak adlandırılan bir dönem başlar ki zamanımıza kadar çok geniş bir zaman dilimini içine alır.

Bu dönemde Asrı Saadeti takip eden yıllarda yazılmış eserler üzerinde çalışmalar yapılmış , ve fakat öz hep aynı kalmıştır. Zira hadis ve Sünnet müessesesi Peygamber ve Ashabı kiramdan sonra belli başlı ve etraflı bir ilim dalı halini almıştır. Orantalist müsteşriklerin " hadisler Hz. Peygamberden yüzlerce yıl sonra yazılmaya başlamıştır ve günümüze hemen hiç bir hadis ulaşmamıştır" iddiası mesnetsiz, tutarsız ve saçma bir iddiadır. Zira hadisler Allah Resulunün sağlığında yazılmaya başlamış, Peygamberimizden (sav) hemen sonra da Kuran derecesinde güvenilir yazılı kaynak ve vesikalar haline gelmiş ve sünnet ,köklü bir ilim dalı olmuştur.

Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137