22 Eylül 2013 Pazar 00:01
‘Halkından uzak durma’
İmam Ali (a.s) efendimiz öğütlerinde buyurdular ki;
Bir hususu asla unutma; Sakın halkından uzun müddet uzak veya saklı durma. Çünkü valinin halktan saklanması halkta yanlış kanaatler uyandırma yanında valinin işlerine vukufunu da azaltır. Valilerin perde arkasında oturmaları, perdenin dışında dönen işlere muttali olmalarına mani olur. Bunun sonucunda onların gözünde hadiselerin büyüğü küçülür; küçüğü de büyür. Güzeli çirkin; çirkini de güzel olur; Hak ile batıl karışır. Vali’de en nihayet beşerdir. Halkın kendi nazarından gizli kalan işlerini nereden bilecek? Hakkın üzerinde nişaneler yok ki ona bakarak doğruları, yalanın her türlüsünden ayırmak mümkün olabilsin. Şimdi sen mutlaka şu ikiden birisin: Eğer hak yolunda bezelder, gönlü gani bir adamsan… Bu takdirde vacib olan bir hakkı ödemekten; yahut kerimane bir harekette bulunmaktan çekinip saklanmanın ne anlamı var? Eğer böyle değil de cimriliğe müptela bir adamsan… Zaten bu durumda halk senin ihsanından ümit kestikleri gibi istenmekten de o kadar çabuk vaz geçerler ki, o zaman senin ortada görünmemen neye yarar? Her hali-ü karda halktan uzak kalmak hoş bir şey değildir. Özellikle eğer senin görevin halkın ihtiyaçlarını ve dileklerini göz önüne almak ise halk tarafından sana arz edilecek ve çoğu ya bir zalimden şikâyet; ya bir muamelede adalet talep gibi dileklerin seni asla ürkütmemesi lazımdır.

Yakınlarına dikkat et

Sonra valinin etrafında seçkin kimseleri ile kendisine pek yakın olanları vardır ki bazen bunların iltimasları, haksızlıkları ve muamelelerinde insafsızlıkları görülebilir. Sen, bunların zararını bu gibi hallerin sebeplerini ortadan kaldırmak suretiyle, gidermelisin. Etrafındakilerden, ileri gelenlerinden ve akrabandan hiç birine kat’iyyen toprak (devlet elindeki bütün imkânlardan yararlanma hakkı) verme ve bunlardan hiçbiri senden cesaret alıp da müşterek su yahut müşterek diğer bir iş tutarak, etrafındakilere zarar verecek ve zahmeti başkalarına yükletecek surette zahire biriktirmeye katiyyen tama edemesinler. Çünkü bunun karı senin değildir. Fakat onların arı ise dünyada ve ahirette sana döner. Sonra, senin yakının olsun veya olmasın herkesi hakkı kabul etmeye zorla; Eğer has adamların ve yakınlarından biri yasaları çiğnemiş ise senin için ne kadar güç olursa olsun, cezasını eksiksiz icra et. Bu hususta sabır, sebat ve dikkat göster ve davranışın sonunu gözet. Çünkü bunun sonu hayırdır. Şayet halk da senin zulmettiğin zannı hasıl olmuşsa kendilerine özrünü bildirerek hakkındaki zanlarını değiştir. Çünkü böyle yapmakla, önce kendi nefsini kırmış, sonra idaren altındaki halka tatlılıkla muamele etmiş, ayrıca kendini mazur göstermiş olursun. Üstelik onları hak üzerinde daim kılmaktan ibaret bulunan ana  maksadına da , bu sayede ulaşmış bulunursun.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100